°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Mapa chorôb: Pozrite sa, ktorými neduhmi najčastejšie trpí Európa a svet!

Zdroj: Odra Noel
02.07.2013 13:00

BRATISLAVA - Umelec Odra Noel, ktorý študuje za lekára, spojil vo svojej "Mape zdravia" dokopy umenie a vedu. Jednotlivé krajiny sveta a kontinenty sú v nej nakreslené prostredníctvom buniek ľudských tkanív, ktoré bývajú najviac postihnuté chorobami. Jeho dielo zverejnil magazín New Scientist.


Severná Amerika sa potýka s rastúcou obezitou, takže je vyobrazená pomocou buniek tukového tkaniva.

Mapa chorôb: Pozrite sa,
Zdroj: Odra Noel

Európa so svojou starnúcou generáciou trpí najmä neurodegeneratívnymi chorobami, vrátane demencie. Takže ju znázorňujú neuróny a mozgové tkanivo.

Mapa chorôb: Pozrite sa,
Zdroj: Odra Noel

Veľké pruhy na Blízkom východe a v strednej Ázii sú chápané ako srdcový sval, pretože tieto regióny sú postihnuté rastúcou hypertenziou a inými príčinami vzniku ochorení srdca a kardiovaskulárnych zlyhaní.

Ďalekému východu a Tichomoriu bolo dané tkanivo pankreasu, ktorého nesprávna činnosť a zlyhanie spôsobujú diabetes, čo je hlavný problém tohto regiónu. Častokrát býva popisovaný aj ako epidémia cukrovky.

Mapa chorôb: Pozrite sa,
Zdroj: Odra Noel

Stredná a Južná Amerika sú zastúpené pľúcnym tkanivom, keďže najčastejšou príčinou smrti tu býva fajčenie a respiračné infekcie.

A Afrika je vyrobená z krviniek, pretože je jediným kontinentom, kde hlavnou príčinou smrti sú prenosné choroby (infekcie), najmä malária a HIV.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: Odra Noel

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články