WASHINGTON - Počet potvrdených prípadov hantavírusu spojených s výletnou loďou MV Hondius sa zvýšil na šesť, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia v piatok večer v najnovšej aktualizácii. Informuje o tom portál Sky News.
Aktualizované 21:50 Španielska ministerka zdravotníctva Mónica Garcíová predstavila v sobotu plán vylodenia cestujúcich z výletnej lode MV Hondius, na ktorej sa rozšíril nebezpečný hantavírus, v prístave Granadilla de Abona na ostrove Tenerife. Britské úrady oznámili, že cestujúci a členovia posádky z Británie budú po návrate do vlasti prevezení do izolácie v nemocnici grófstve Merseyside na severozápade Anglicka. Informuje o tom agentúra AFP a televízia Sky News.
Podľa Garcíovej loď zostane po príchode na Tenerife, ktorý sa očakáva v nedeľu medzi 05.00 – 07.00 h SELČ, zakotvená v prístavnej nádrži. Cestujúci budú pred vylodením lekársky vyšetrení, aby sa potvrdilo, že nevykazujú žiadne príznaky nákazy hantavírusom. Z lode ich budú odvážať postupne na malých člnoch, španielski občania by mali vystúpiť ako prví. Všetci vylodení cestujúci budú musieť nosiť rúška FFP2. Rúška bude mať aj prevádzkový a logistický personál.
Na palube lode sa nachádza aj telo zosnulej osoby, ktoré však nebude vyložené na Kanárskych ostrovoch. MV Hondius bude aj s telom pokračovať v plavbe do Holandska, kde prebehne kompletný proces dezinfekcie.
Britské zdravotnícke úrady sa medzitým pripravujú na prijatie a karanténu približne 24 britských občanov, ktorí budú umiestnení v nemocnici Arrowe Park na polostrove Wirral, ktorá sa v roku 2020 na začiatku pandémie ochorenia COVID-19 používala na karanténu pre ľudí vracajúcich sa z čínskeho mesta Wu-chan, ako aj pasažierov výletnej lode Diamond Princess. Izolovaní zostanú spočiatku 72 hodín a následne sa rozhodne o ďalšom postupe. Podľa úradov nikto z Britov v súčasnosti nevykazuje príznaky nákazy hantavírusom.
Plán vyslať lietadlo na repatriáciu dvoch svojich občanov finalizuje aj Írsko, informovala verejnoprávna stanica RTÉ. Repatriačný let pripravujú aj USA. Argentínske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu oznámilo, že sa s holandskými úradmi dohodlo, že jediný Argentínčan na palube bude letecky prevezený do Holandska do karantény.
Aktualizované 17:30 Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v sobotu odkázal obyvateľom Tenerife, že riziko spojené s príchodom výletnej lode zasiahnutej smrtiacim hantavírusom je pre nich „nízke“. „Potrebujem, aby ste ma počuli jasne: toto nie je ďalší Covid,“ napísal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v otvorenom liste adresovanom obyvateľom španielskeho ostrova, kam má loď MV Hondius doraziť v nedeľu. „Aktuálne riziko hantavírusu pre verejné zdravie zostáva nízke,“ dodal. Informuje o tom agentúra AFP.
Celkovo osem ľudí podľa WHO ochorelo v dôsledku prepuknutia nákazy – vrátane troch, ktorí zomreli – pričom bolo identifikovaných šesť potvrdených prípadov a dva pravdepodobné prípady. Všetky potvrdené prípady boli identifikované ako kmeň vírusu Andes. Štyria pacienti medzitým zostávajú hospitalizovaní v troch krajinách - v Juhoafrickej republike, Holandsku a Švajčiarsku.
Spojené štáty v piatok medzitým oznámili, že organizujú evakuačný let pre Američanov nachádzajúcich sa na výletnej lodi MV Hondius zasiahnutej hantavírusom, uvádza agentúra AFP. „Ministerstvo zahraničných vecí organizuje repatriačný let na podporu bezpečného návratu amerických cestujúcich na tejto lodi,“ uviedol jeden z hovorcov rezortu diplomacie USA. Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone spresnilo, že koordinuje svoje kroky so španielskou vládou, ako aj s ďalšími federálnymi agentúrami USA.
Konzulárna pomoc na Tenerife
„Sme v priamom kontakte s Američanmi na palube a sme pripravení poskytnúť konzulárnu pomoc hneď, ako loď dorazí na Tenerife v Španielsku,“ dodal hovorca. Prevádzkovateľ lode MV Hondius predtým uviedol, že na palube plavidla bolo 17 Američanov. Ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne neuviedlo počet amerických cestujúcich. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predtým oznámila, že Spojené štáty boli medzi 12 krajinami, ktorých štátni príslušníci vystúpili z lode na ostrove Svätá Helena.
WHO potvrdila, že na lodi sa šíril kmeň vírusu Andes. Ide o jediný známy hantavírus, pri ktorom bol preukázaný prenos z človeka na človeka. Zdôraznila, že aktuálna situácia nie je začiatkom epidémie ani pandémie.
Výletná loď MV Hondius má v priebehu nedele zakotviť na Tenerife na španielskych Kanárskych ostrovoch, pripomína server Sky News. Pred príchodom lode vypukli medzi tamojšími obyvateľmi protesty. V snahe upokojiť situáciu tamojšie úrady ubezpečili, že pasažieri lode „nebudú mať kontakt“ s obyvateľmi Kanárskych ostrovov.