Utorok28. apríl 2026, meniny má Jarmila, zajtra Leo, Lea

MIMORIADNY ONLINE Rusko ostreľovalo škôlku! Kyjev oznámil tvrdé nálety na ropné zariadenia v nepriateľskom zázemí

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka)

KYJEV - Civilista vo veku 68 rokov bol zabitý pri ruskom ostreľovaní mesta Nikopol a jeho okolie na juhovýchode Ukrajiny, oznámildnes na sociálnej sieti náčelník Dnepropetrovskej oblasti Oleksandr Hanža. Tri ranenia vyhľadali ošetrenie po ruskom bombardovaní obce Jampil na severovýchode krajiny, informoval šéf správy Sumskej oblasti Oleh Hryhorov. Jedna zo štyroch ruských bômb zasiahla aj materskú škôlku. Situáciu sledujeme online.

Naživo z Ukrajiny

ONLINE

9:20 Pri ukrajinských dronových útokoch v ruskej Belgorodskej oblasti zahynuli v utorok tri osoby, uviedol tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov. Informuje o tom agentúra AFP.

8:30 Ukrajinské drony opakovane zaútočili na ruskú ropnú rafinériu v meste Tuapse pri Čiernom mori a spôsobili tam požiar, uviedli v utorok tamojšie úrady. Informuje o tom agentúra Reuters.

7:58 Bojové straty Ruska od 24. februára 2022 do 28. apríla 2026.

6:50 Ukrajina hlási poškodenie ropných zariadení po útokoch na ruské rafinérie. Hlavný štáb Ukrajiny uvádza, že po útokoch na ropnú rafinériu v Tuapse 20. apríla bolo zničených 24 palivových skladovacích nádrží a ďalšie 4 poškodené. Tiež hlásil poškodenie vakuovej destilačnej jednotky v rafinérii Slavneft-YANOS po útoku 26. apríla. Ukrajina cielila na zariadenia na spracovanie a skladovanie ropy v Tuapse 16. a 20. apríla. Po druhom útoku rafinéria zastavila svoju jedinú spracovateľskú jednotku s kapacitou 12 miliónov ton ročne.

Jeden mŕtvy a tri ranenia po ruských útokoch, ktoré zasiahli aj škôlku, tvrdia úrady

,,Našťastie sa v čase útoku v zariadení nenachádzali ani deti, ani zamestnanci," dodal. Ukrajina ešte zosilní nálety na ropné zariadenia v hĺbke Ruska, aby poškodila vývoz ropy, z ktorého Moskva financuje vojnu proti Ukrajine, a preto ide o legitímny vojenský cieľ, povedal stanici BBC veliteľ ukrajinských síl bezpilotných systémov Robert Brovdi, zvaný kvôli svojej národnosti Maďar. V rozhovore tiež tvrdil, že drony zabíjajú rekordné počty ruských vojakov, a tým brzdia ruskú ofenzívu na fronte.

,,Na nepriateľa pôsobíme ako červená handra na býka, pretože prenášame vojnu na jeho územie," povedal veliteľ ukrajinských dronov. Tvrdí, že jeho sily predstavujú len päťdesiatku ukrajinskej armády, ale ničia tretinu všetkých ruských cieľov, pričom vlastné straty nepresahujú jednu stotinu za rok.

Rusko sa dá zastaviť jedine silou a principiálnym odhodlaním všetkých partnerov a tí by nemali zabúdať, že Ukrajina nebráni len seba, ale aj Európu, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom večernom vystúpení. ,,Rusko chce naše územie, aby sa mohlo zmocniť územie ďalších štátov," varoval. Zahraniční partneri - Spojené štáty, členovia skupiny G7, európske krajiny - by podľa Zelenského nemali zabúdať, že skutočný mier v Európe vyžaduje dôstojné podmienky pre Ukrajinu, a to v každom dôležitom aspekte, ako je zvrchovanosť, územná celistvosť, bezpečnostné záruky, vstup do Európskej únie a povojnová obnova krajiny.

Viac o téme: RuskoVladimir PutinUkrajinaVolodymyr ZelenskyjVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu