Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Sopka Ibu v Indonézii opäť vybuchla: Chrlí popol do ovzdušia

(Zdroj: SITA/National Search and Rescue Agency via AP)

JAKARTA - Indonézska sopka Ibu na ostrove Halmahera v provincii Severné Moluky v nedeľu opäť vybuchla a vychrlila stĺp hustého sivého popola do výšky 7. 000 metrov. Informuje agentúra AP.

Podľa šéfa indonézskej geologickej agentúry Muhammada Wafida erupcia trvala viac ako šesť minút. V čase erupcie vietor fúkal na západ a sopečný materiál bol zanesený na miesta, kde žili evakuovaní ľudia v dedine Gam Ici, uviedol hovorca agentúry na riešenie prírodných katastrof. Na postihnuté miesto smeruje tím z agentúry.

archívne video

Na Kamčatke vybuchla sopka, dediny pokryl sivý popol (Zdroj: Profimedia)

Miestne úrady odporučili obyvateľom, aby sa zdržiavali vo vnútri budov a nevykonávali vonkajšie aktivity, kým bude z oblohy padať sopečný popol. Ibu je jedna z najaktívnejších sopiek v Indonézii. Podľa geologickej agentúry vulkanológovia zaznamenali v roku 2023 v priemere 58 erupcií denne.

Indonézia s 270 miliónmi obyvateľov je rozľahlý ostrovný štát s častou seizmickou a sopečnou aktivitou. Leží na tichomorskom "Ohnivom kruhu". Ide o jednu zo seizmicky najaktivnejších oblastí na Zemi. Na tomto páse s celkovou dĺžkou 40-tisíc kilometrov je zruba 450 sopiek, v samotnej Indonézii je asi 120 aktívnych sopiek.

Viac o téme: PopolIndonéziaSopka Ibu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu