Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Sopka Ibu vybuchla za jedeň deň až trikrát: Vychrlila 5-kilometrovú vežu popola

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: TASR/AP/PVMBG)

JAKARTA - Sopka Ibu na východe Indonézie mala vo štvrtok tri erupcie, pričom podľa geologického úradu vychrlila lávu i stĺp popola do výšky piatich kilometrov, informuje agentúrs AFP.

Ibu, ktorá sa nachádza na ostrove Halmahera v provincii Severné Maluku, vybuchla vo štvrtok ráno krátko po 01.00 h miestneho času a potom ešte o 07.46 h a 08.11 h. Prvotná erupcia vyvrhla "vežu" popola do výšky viac ako 5000 metrov.

archívne video

Na Kamčatke vybuchla sopka, dediny pokryl sivý popol (Zdroj: Profimedia)

Posledná erupcia trvala približne dve minúty a spôsobila stĺp popola, ktorý "bol pozorovaný približne 1000 metrov nad vrcholom", uviedol vo vyhlásení vedúci geologického úradu. Úrad odporučil obyvateľom a turistom, aby sa zdržiavali mimo uzavretej zóny vo vzdialenosti štyri až sedem kilometrov od krátera Ibu a aby si pri pobyte vonku zakrývali oči a ústa.

Tieto erupcie boli poslednými zo série obrovských výbuchov, ktoré v apríli prinútili úrady evakuovať viac ako pol tucta dedín. Posledné erupcie nevyvolali žiadne nové príkazy na evakuáciu a na ostrove Halmahera, kde žije približne 700.000 ľudí, neboli bezprostredne hlásené žiadne obete ani škody.

Jedna z najaktívnejších indonézskych sopiek

Ibu je jednou z najaktívnejších indonézskych sopiek, na ktorej vlani zaznamenali viac ako 21.000 erupcií. V jej prípade naďalej platí úradmi vyhlásený najvyšší stupeň výstrahy v štvorstupňovom systéme.

Indonézia, rozsiahly štát na súostroví, zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na svoju polohu na tichomorskom "Ohnivom kruhu" V apríli vybuchla hora Ruang v provincii Severné Sulawesi viac ako desaťkrát, čo prinútilo tisíce obyvateľov blízkych ostrovov k evakuácii.

Viac o téme: LávaPopolSopkaIbu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu