Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Poľskí voliči si vyberajú starostov v stovkách miest v druhom kole volieb

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto

VARŠAVA - Poľskí voliči v nedeľu hlasujú a vyberajú starostov v stovkách miest, kde v prvom kole komunálnych volieb pred dvoma týždňami nezvíťazil žiadny kandidát.

Starostov si vyberajú ľudia na celkovo 748 miestach, vrátane miest Krakov, Poznaň, Rzeszów a Vroclav. Ide o miesta, kde v prvom kole komunálnych volieb 7. apríla nezískal žiadny kandidát najmenej 50 percent hlasov.Miestne a regionálne voľby sú vnímané ako test pre vládu premiéra Doland Tuska naklonenú Európskej únii, a to štyri mesiace po tom, čo sa jeho kabinet ujal moci na celoštátnej úrovni.

Poľskí voliči si vyberajú
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Tuskova strana si počínala dobre vo veľkých mestách vrátane Varšavy, kde kandidát jeho strany Rafal Trzaskowski pred dvoma týždňami hladko získal už druhé funkčné obdobie na post starostu.

Tuskovi sa však nepodarilo celkovo získať rozhodujúce víťazstvo. Hlavná opozičná strana Práva a spravodlivosť (PiS), ktorá bola pri moci na celoštátnej úrovni v rokoch 2015-2023, dosiahla v regionálnych voľbách väčšie percento hlasov.Tuskova liberálna Občianska koalícia má silnú podporu vo veľkých mestách, kým PiS má silnejšiu základňu voličov v konzervatívnych vidieckych oblastiach, predovšetkým vo východnom Poľsku.

Viac o téme: VoľbyDruhé koloStarostoviaPoľsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu