Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Poľskí poľnohospodári nepúšťajú kamióny cez hraničné priechody s Ukrajinou

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

VARŠAVA - Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny, informuje o tom agentúra PAP.

Nahnevaní poľnohospodári z organizácie Podvedená dedina (Oszukana Wieś) zablokovali vo štvrtok priechody pri dedinách Medike, Korczowej, Dorohusku, Hrebennom a Zosine na juhovýchode Poľska. Prejazd povoľujú všetkým osobným autám a autobusom, ale len jednému nákladnému autu za hodinu. Líder tejto organizácie Roman Kondrów povedal, že varovná blokáda potrvá 48 hodín. "Ak nás vláda nebude brať vážne a nezačne plniť naše požiadavky, zablokujeme priechody natrvalo," uviedol.

archívne video

EÚ teraz nemá odpoveď pre kamionistov blokujúcich ukrajinské hranice, hovorí Jozef Ráž (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Poľnohospodári požadujú dotácie na kukuricu, ďalšie úvery, ako aj zachovanie súčasnej úrovne dane z poľnohospodárskych produktov počas celého budúceho roka. Kondrów pritom uviedol, že vláda neplní dohodu, ktorú s poľnohospodármi dosiahla v polovici marca. "Vláda nás ignoruje, vo Varšave sa konali stretnutia, ktoré však nič nepriniesli. Ukrajinská strana je veľmi požadovačná a nechce žiaden kompromis," povedal Kondrow.

Predmetná marcová dohoda s vládou zahŕňa zachovanie embarga na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov, aj plány na reguláciu obchodu medzi oboma krajinami. V súlade s ňou sa mal tiež zastaviť tranzit embargovaných ukrajinských výrobkov cez Poľsko.

Viac o téme: HraniceBlokádaPoľnohospodáriPoľskoUkrajina
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu