Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

MIMORIADNY ONLINE USA plánujú nové sankcie voči Iránu a očakávajú to aj od spojencov: Sunak vyzýva na zdržanlivosť

Zástupkyňa vedúceho medzinárodného tlačového oddelenia izraelských ozbrojených síl, nadporučíčka Maša Michelsonová, ukazuje médiám jednu z iránskych balistických rakiet, ktoré Izrael zachytil
Zástupkyňa vedúceho medzinárodného tlačového oddelenia izraelských ozbrojených síl, nadporučíčka Maša Michelsonová, ukazuje médiám jednu z iránskych balistických rakiet, ktoré Izrael zachytil (Zdroj: SITA/AP Photo/Tsafrir Abayov)

WASHINGTON - Biely dom v noci na stredu vyhlásil, že v reakcii na víkendový vzdušný útoku Iránu na Izrael uvalí na Irán nové sankcie a od svojich spojencov očakáva obdobné kroky. Informuje o tom správa z agentúry AFP.

20:23 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyhlásil, že Európska únia a jej západní spojenci musia sprísniť sankcie uvalené na Irán za jeho víkendový útok na Izrael. Informuje správa agentúry AFP.

19:35 Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informuje agentúra AFP.

18:45 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu počas rokovania so šéfmi diplomacie Británie a Nemecka odmietol tvrdenia medzinárodných organizácií, že vo vojnou zmietanom Pásme Gazy hrozí hladomor. Informuje správa agentúry AFP.

16:44 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala v stredu Irán a Izrael na "maximálnu zdržanlivosť" po predpokladanom izraelskom nálete na iránsky konzulát v Sýrii 1. apríla a následnej iránskej raketovej odvete voči Izraelu uplynulý víkend. Informuje správa agentúry DPA.

15:15 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na dnešnom rokovaní v Jeruzaleme s britským ministrom zahraničia Davidom Cameronom a nemeckou šéfkou diplomacie Annalenou Baerbockovou uviedol, že si Izrael po víkendovom iránskom raketovom útoku vyhradzuje právo na sebaobranu a rozhodne o svojom ďalšom postupe. Píše to spravodajský web The Times of Israel. Nemecku a Británii predseda izraelskej vlády zároveň poďakoval za podporu.

13:14 Irán v stredu usporiadal výročnú vojenskú prehliadku, na ktorej oslavoval "úspech" svojho víkendového dronového a raketového útoku na Izrael. Informujeme o tom podľa správy agentúry AFP. Vôbec prvý priamy útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý mnohí pripisujú Izraelu – i keď ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel.

12:24 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a britský minister zahraničných vecí David Cameron sa v stredu zúčastňujú na krízových diplomatických rokovaniach v Izraeli. Píšu o tom správy z agentúr AFP a DPA.

Obaja sa stretli s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom a podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí plánovali viesť ďalšie samostatné rozhovory s poprednými izraelskými predstaviteľmi.

12:15 Hospodárska budúcnosť Európskej únie s dôrazom na ochranu jednotného trhu a konkurencieschopnosť, ale aj situácia na Blízkom východe, eskalácia napätia medzi Izraelom a Iránom a vojna na Ukrajine sú hlavnými témami dvojdňového mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa uskutočni v stredu a vo štvrtok v Bruseli.

9:21 Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani vyzval Izrael, aby zastavil vojenské operácie v Pásme Gazy, a zdôraznil, že je čas na prímerie. Podľa agentúry Reuters to Tajani povedal v rozhovore s talianskym denníkom La Stampa, ktorý vyšiel dnes pred začiatkom trojdňového rokovania ministrov zahraničia skupiny G7 v Taliansku.

6:42 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) bude vo štvrtok hlasovať o požiadavke Palestínčanov o plné členstvo OSN. Pre agentúru AFP to potvrdilo niekoľko nemenovaných zdrojov z prostredia diplomacie.

USA plánujú nové sankcie voči Iránu a rovnaký krok očakávajú aj od spojencov

"Spojené štáty v najbližších dňoch uvalia nové sankcie zasahujúce Irán vrátane jeho programu rakiet a dronov," uviedol vo vyhlásení poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Dodal, že opatrenia zasiahnu aj iránske Revolučné gardy a iránske ministerstvo obrany. "Očakávame, že naši spojenci a partneri nás budú čoskoro nasledovať svojimi vlastnými sankciami," povedal.

archívne video

Aké je spojenie medzi Hamasom a iránskym režimom? (Zdroj: X/Israel Defense Forces)

Tieto nové sankcie a ďalšie opatrenia budú podľa Sullivana naďalej vyvíjať stabilný tlak, ktorý obmedzí a naruší účinnosť a bojaschopnosť iránskej armády. Rozšírenie sankcií proti Iránu v reakcii na útok Teheránu na Izrael v utorok žiadali aj Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členských krajín EÚ. Súhlas s návrhom vyslovil aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Masívny raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu. Ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel. Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Sunak nalieha na Izrael, aby pri reakcii na iránsky útok zachoval chladnú hlavu

Britský premiér Rishi Sunak v utorok popoludní vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na zdržanlivosť pri reakcii Izraela na iránsky raketový a dronový útok, ktorý sa odohral v noci na nedeľu. Informuje o tom správa z agentúry DPA.

"(Toto je) chvíľa, keby by sme si mali zachovať chladnú hlavu," vyhlásil Sunak počas rozhovoru so svojím izraelským náprotivkom. Netanjahu podľa izraelských médií odmietal prijímať telefonáty od svetových lídrov usilujúcich sa ovplyvniť jeho reakciu na iránsky útok píše DPA.

"(Premiér Sunak) uistil Izrael, že Spojené kráľovstvo naďalej pevne podporuje jeho bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne. Premiér Netanjahu sa Spojenému kráľovstvu poďakoval za rýchlu a dôraznú podporu poskytnutú tvárou v tvár nezodpovednému a nebezpečnému útoku," vyhlásil po telefonáte tlačový odbor britského úradu premiéra.

"Premiér (Sunak) vyhlásil, že Irán sa veľmi prerátal a na svetovej scéne je čoraz izolovanejší. Krajiny skupiny G7 spoločne koordinujú diplomatickú odpoveď. Zdôraznil, že výrazná eskalácia nie je v nikoho záujme a iba by prehĺbila neistotu na Blízkom východe," dodal tlačový odbor.

Premiér vyjadril znepokojenie nad humanitárnou krízou v Pásme Gazy

Britský premiér zároveň vyjadril pretrvávajúce vážne znepokojenie nad prehlbujúcou sa humanitárnou krízou v Pásme Gazy. Žiadal otvorenie nových ciest a výrazné zvýšenie prísunu humanitárnej pomoci na ohrozené územie. Premiér je tiež hlboko sklamaný tým, že hnutie Hamas počas víkendu odmietlo dohodu, ktorá by ušetrila životy Palestínčanov a zaistila bezpečné prepustenie rukojemníkov, uvádza tlačový odbor.

Britský minister zahraničných vecí David Cameron, ktorý má údajne v blízkej budúcnosti navštíviť Izrael, naliehal na izraelskú vládu, aby k situácii zaujala "pevný, no rozumný" postoj a konflikt s Teheránom ďalej neeskalovala, píše DPA.

Spojené kráľovstvo bolo jednou z krajín, ktoré v noci na nedeľu pomohli odraziť približne 350 iránskych rakiet a dronov útočiacich na Izrael. Iránsky útok bol reakciou na izraelský nálet na iránske veľvyslanectvo v Sýrii, počas ktorého začiatkom tohto mesiaca zahynulo sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Viac o téme: VojnaSankcieIránIzrael
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu