Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Rokovania medzi Izraelom a Hamasom sa zastavili, uviedol katarský premiér

(Zdroj: SITA/AP Photo/Mohammed Zaatari)

DAUHA - Rokovania medzi Izraelom a Hamasom o prímerí v Pásme Gazy a výmene rukojemníkov sa zastavili, uviedol v stredu katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání. Informujeme o tom na základe agentúry AFP.

"Prechádzame citlivou fázou s určitými zdržaniami a snažíme sa tieto zdržania čo najviac riešiť," povedal premiér. Dodal, že vyjednávači sa snažia "pokročiť a ukončiť utrpenie, ktoré zažívajú ľudia v Gaze, a vrátiť rukojemníkov". Sprostredkovatelia dúfali, že sa im podarí dosiahnuť prímerie pred začiatkom ramadánu, ale počas moslimského posvätného mesiaca, ktorý sa skončil minulý týždeň, sa pokrok opakovane nepodarilo dosiahnuť.

Obavy sa po útoku zvýšili

Po vôbec prvom priamom útoku Iránu na svojho úhlavného nepriateľa Izrael, ktorý sa uskutočnil uplynulý víkend, sa naopak zvýšili obavy, že niekoľko mesiacov trvajúca vojna v palestínskej enkláve prerastie do regionálneho konfliktu. Katar spolu so Spojenými štátmi a Egyptom viedol niekoľko týždňov zákulisné rokovania s cieľom dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy a prepustenie izraelských rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach.

Izrael spustil vojenskú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na útok Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo vyše 1200 ľudí a najmenej 250 bolo podľa izraelských úradov unesených. Odvetné kroky izraelskej armády v Pásme Gazy si odvtedy vyžiadali už viac ako 33.500 obetí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze.

Viac o téme: RokovaniaIzraelHamas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu