Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Slovensko má záujem o Ukrajinu len na čas: Takto píšu o rokovaní so slovenskou vládou ukrajinské médiá

Stretnutie členov vlády SR a Ukrajiny
Stretnutie členov vlády SR a Ukrajiny (Zdroj: TASR/Frentišek Iván)

KYJEV -Bratislava bude mať načas záujem o dobré vzťahy s Kyjevom, je ale otázkou, na ako dlho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentári k štvrtkovej schôdzke vlád oboch krajín, vedených premiérmi Robertom Ficom a Denysom Šmyhalom. Fico si momentálne vybral "mier s Ukrajinou", ale otázka znie, či ukrajinskú kartu, toľko zaberajúcu na slovenských voličov, vytiahne už pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, alebo si ju ponechá do najbližších parlamentných volieb. Odpoveď podľa denníka závisí aj od toho, či sa Fico bude chcieť vyvarovať krízy vo vzťahoch s Bruselom.

Slová o tom, že daná vláda "má srdce, rozumie situácii a chce maximálne pomôcť", už Ukrajina počula od mnohých zahraničných lídrov, ale tentoraz zaznela od slovenského premiéra, "známeho svojimi protiukrajinskými a proruskými výrokmi", píše list o rokovaní v Michalovciach. Tie boli druhou schôdzkou šéfov vlád po vlaňajšej mocenskej zmene na Slovensku, ale aj schôdzka v Užhorode, ktorej predchádzalrad Ficových "úprimne protiukrajinských výrokov", dopadla vcelku dobre.

archívne video

Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Podľa zdrojov z ukrajinskej delegácie Fico za zatvorenými dverami priznal, že protiukrajinské výroky boli určené domácemu publiku, ale sám je pripravený na konštruktívne vzťahy. "Ak Slovensko, rovnako ako Maďarsko, nebude blokovať pre Ukrajinu dôležité témy, potom budú musieť byť tieto vyhlásenia ignorované," uviedol neskôr jeden z členov vlády.

Ale medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb zohrala ukrajinská téma kľúčovú úlohu v kampani provládneho kandidáta Petra Pellegriniho. Ten vsadil na obavy, že víťazstvo jeho súpera Ivana Korčoka povedie k vyslaniu slovenských vojakov na Ukrajinu a sľúbil, že to nedovolí, akokoľvek sa s ničím takým ani nepočítalo. Strach z vojny zmobilizoval voličov slovenských dedín a malých miest, čo viedlo k Pellegriniho víťazstvu.

Koniec volebného cyklu na Slovensku dal nádej na pokrok a samo rokovanie, konané len päť dní po voľbách, tieto očakávania do istej miery naplnilo, usúdil denník na základe Šmyhalových výrokov o dosiahnutých dohodách. Rovnako dôležitý bol podľa listu aj tón Ficových výrokov. Slovensko chce podľa premiéra prejaviť susednej krajine solidaritu "v nešťastí, s ktorým sa potýka", bez toho, aby však príčinu "nešťastia" pomenoval. Slovensko sa tiež zúčastní na mierovom summite vo Švajčiarsku, ani nebude klásť prekážky na ceste Ukrajiny do Európskej únie, prisľúbil. Dôležité podľa listu bolo aj to, čo oficiálne neodznelo: Rokovania sa zúčastnil minister obrany Robert Kaliňák, neoficiálne označovaný za hlavného obchodníka so zbraňami. Hoci nie všetky Ficove vyhlásenia boli priateľské, najmä pokiaľ ide o zákaz dovozu ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru, "celkový dojem bol vcelku pozitívny".

Ukrajinská téma je pre vládu nástrojom domácej politiky, nie zahraničnej

Takúto zmenu postoja podľa listu spôsobila dopredu skutočnosť, že na rozdiel maďarského premiéra Viktora Orbána nie je pre súčasnú slovenskú vládu ukrajinská téma nástrojom zahraničnej, ale domácej politiky. Umelo vytvorený strach zo zapojenia do vojny pomohol mobilizovať voličov, teraz sa však zdá táto téma irelevantná.

Slovenského premiéra navyše čakajú zložité rokovania s Európskou komisiou kvôli plánom presadiť veľmi kontroverzné zmeny zákonov o verejnoprávnej televízii a mimovládnych organizáciách. V stávke je zmrazenie pomoci EÚ vo výške 20 miliárd eur, a tak Fico bude usilovať o kompromis, usúdil expert Alexander Duleba.

Vzhľadom na to, aké účinné sa strašenie Ukrajinou ukázalo, bolo by čudné, aby sa k tomu Fico zase neuchýlil, píše list. Otázka znie, či si to ponechá do najbližších parlamentných volieb, alebo to použije už pri júnových voľbách do EP? Odpoveď vraj pravdepodobne závisí od toho, čo bude pre Fica prioritou: tieto voľby, alebo vyhnutie sa kríze vo vzťahoch s Bruselom. To určí dobu trvania "konštruktívnych vzťahov" s Kyjevom, usúdila Ukrajinska pravda na záver.

Viac o téme: VládaZáujemRobert FicoSlovenskoUkrajinaVojna na UkrajineDomáca politika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu