Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Slovensko a Česko by mali uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Slovensko a Česko by mali uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici. Nové znenie má priniesť zjednodušenie schvaľovacieho procesu a sprístupnenie aktualizovaných údajov o štátnej hranici v hraničnom dokumentárnom diele, ktoré je verejne prístupné. Uzavretie zmluvy v stredu odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Hraničné dokumentárne dielo, ktoré je v súčasnosti možné aktualizovať až po ukončení komplexného preskúšania celej štátnej hranice, viac nebude súčasťou medzinárodnej zmluvy. Vyhotovované bude aj naďalej, ale ako technický dokument hraničnej komisie. "Tým sa zjednoduší a výrazne urýchli zverejňovanie aktualizovaných údajov o štátnej hranici," vysvetlilo ministerstvo vnútra, ktoré návrh predložilo.

archívne video

Štafan Harabin na stretnutí s voličmi vo Zvolene (Zdroj: Twitter/Kožený Jiří)

Prílohou novej zmluvy má byť prehľadná mapa a zoznam súradníc hraničných bodov. Uvedené prílohy považujú podľa materiálu obe zmluvné strany za dostatočné, pretože charakter hraničnej čiary je od roku 2011 nepohyblivý. Zmluva si po súhlase parlamentu vyžaduje ratifikáciu prezidentom SR.

Viac o téme: HranicaČeskoZmluvaSlovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu