Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Ratifikáciu vstupu Švédska do NATO privítal poľský prezident, ale aj USA a ďalšie krajiny

Andrzej Duda
Andrzej Duda (Zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA - Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril spokojnosť v súvislosti s hlasovaním maďarského parlamentu, ktorý v pondelok ratifikoval vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO), informuje agentúra PAP.

Podľa Dudu bude vstup tejto škandinávskej krajiny do NATO prínosom pre celý pobaltský región. "Som rád, že maďarské národné zhromaždenie hlasovalo za vstup Švédska do NATO," napísal poľský prezident v noci na utorok na sociálnej sieti Facebook. "Získavame hodnotného spojenca v regióne Baltského mora. Spolu sme silnejší," dodal.

archívne video

Krajiny V4 podporujú vstup Švédska a Fínska do NATO (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Maďarský parlament v pondelok odhlasoval vstup Švédska do Aliancie v pomere hlasov 188-6. Po tom, čo príslušnú legislatívu podpíše tamojší prezident, sa Švédsko stane 32. členskou krajinou Aliancie pripomína PAP.

Maďarsko ratifikovala prijatie Švédska do NATO ako posledná členská krajina Aliancie. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. januára. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP odkladali toto rozhodnutie vyše poldruha roka, pričom opakovane tvrdili, že Maďarsko v tomto smere nebude posledné.

Vstup Švédska do NATO privítali aj ďalšie krajiny

Pondelňajšie rozhodnutie maďarského Národného zhromaždenia schváliť vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie privítali v pondelok večer po švédskom premiérovi Ulfovi Kristerssonovi a generálnom tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi aj Spojené štáty, Veľká Británia i Francúzsko. Informovala o tom agentúra MTI.

"Radi by sme veľmi, veľmi skoro privítali Švédsko na strane Fínska v NATO," povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Britský premiér Rishi Sunak označil ratifikáciu Budapešti na platforme X termínom "historický deň". "Tešíme sa, že vás čo najskôr privítame v NATO," napísal britský premiér.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zablahoželal Švédsku na otvorení konferencie o Ukrajine v Paríži v Elyzejskom paláci. "Srdečne blahoželám vašej krajine," vyhlásil Macron a označil za potešujúce, že Švédsko aj Fínsko sú teraz členmi vojenskej aliancie.

Poslanci maďarského parlamentu v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Za ratifikáciu hlasovalo 188 poslancov, šiesti poslanci Hnutia naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) boli proti, nikto sa nezdržal hlasovania.

Maďarsko ratifikovala prijatie Švédska do NATO ako posledná členská krajina Aliancie. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. januára. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP odkladali toto rozhodnutie už vyše poldruha roka, pričom opakovane tvrdili, že Maďarsko v tomto smere nebude posledné.

Viac o téme: VstupRatifikáciaUSANATOFrancúzskoMaďarskoŠvédskoPoľskoVeľká Británia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu