Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Úrad OSN pre palestínskych utečencov je v kritickej situácii, tvrdí jeho šéf

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Hatem Moussa)

NEY YORK - Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok varoval, že sa dostal do kritickej situácie, zatiaľ čo odoláva vojnovému konfliktu v Pásme Gazy. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"S hlbokou ľútosťou vás musím informovať, že UNRWA dosiahol bod zlomu," povedal šéf úradu Philippe Lazzarini - keďže darcovia zmrazujú financovanie, Izrael vyvíja tlak na zrušenie úradu a humanitárne potreby prudko stúpajú. "Schopnosť úradu plniť mandát udelený rezolúciou 302 Valného zhromaždenia je teraz vážne ohrozená," uviedol Lazzarini v liste adresovanom zhromaždeniu. Na základe tejto rezolúcie bol UNRWA založený v roku 1949 po vzniku Izraela. UNRWA zamestnáva približne 30.000 ľudí na okupovaných palestínskych územiach v židovskom štáte (Pásmo Gazy, Predjordánsko), Libanone, Jordánsku a Sýrii.

OSN začala interné vyšetrovanie

Viaceré krajiny - vrátane Spojených štátov, Británie, Nemecka a Japonska - pozastavili financovanie UNRWA v reakcii na obvinenia zo strany Izraela, že niektorí zamestnanci úradu sa zúčastnili na útoku na Izrael zo 7. októbra minulého roka. V rozhovore zverejnenom počas víkendu Lazzarini uviedol, že bolo zmrazených 438 miliónov dolárov, čo zodpovedá viac ako polovici očakávaných finančných prostriedkov na rok 2024. Povedal, že Izrael vyvíja koordinované úsilie na zničenie UNRWA. 

Organizácia Spojených národov (OSN) prepustila zamestnancov obvinených Izraelom a začala interné vyšetrovanie UNRWA. Generálny tajomník OSN António Guterres taktiež poveril nezávislú skupinu, aby posúdila, či UNRWA koná v izraelsko-palestínskom konflikte neutrálne. Lazzarini vo štvrtok vyhlásil, že Izrael zatiaľ neposkytol žiadne dôkazy proti 12 bývalým zamestnancom UNRWA, ktorých obviňuje, ale 16 krajín aj tak pozastavilo financovanie. "Upozornil som darcov a hostiteľské krajiny, že bez nového financovania budú operácie UNRWA v celom regióne od marca vážne ohrozené. Obávam sa, že sme na pokraji monumentálnej katastrofy s vážnymi dôsledkami pre regionálny mier, bezpečnosť a ľudské práva," zdôraznil Lazzarini.

Viac o téme: OSNIzraelGazaVojnaHamas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu