Sobota2. marec 2024, meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila

Záchranári v Zambii pátrajú po baníkoch: V podzemí po závale ostalo viac ako 30 ľudí

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP Photo)

LUSAKA - Záchranári naďalej pátrajú po preživších piatkového závalu v bani na severe Zambie, po ktorom zostalo v podzemí zavalených viac než 30 ľudí. Informuje o tom v utorok správa z agentúry AP.

V zavalenej bani zostali desiatky osôb, ktoré v bani pri meste Chingola, ležiacom približne 400 kilometrov severne od metropoly Lusaka, nelegálne ťažili meď. Presný počet zavalených nie je známy, ani to, či je niekto z nich ešte nažive. 

Archívne video: V Bani Nováky došlo k vyhoreniu metánu

V Bani Nováky došlo k vyhoreniu metánu (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

"Dostávame sa bližšie a máme nádej, že nájdeme ľudí, ktorí zával prežili, pretože z jednej zo štôlní je počuť nejaké zvuky," uviedol pre AP ďalší z baníkov, ktorý pomáha záchranárom. Polícia však uvádza, že všetci zavalení baníci sú pravdepodobne mŕtvi. Zatiaľ však neboli nájdené žiadne telá.         

Viceprezident Zambie Mutale Nalumango vo vyhlásení uviedol, že záchranári ešte stále odstraňujú zával a odčerpávajú vodu z podzemných štôlní. Záchranné práce však komplikuje dážď a rozmočený terén v okolí baní.

Záchranári v Zambii pátrajú
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo)

Juhoafrická Zambia patrí medzi 10 najväčších producentov medi na svete a nachádza sa v nej množstvo veľkých povrchových medených baní. Nelegálna ťažba, ktorá prebieha bez potrebných bezpečnostných opatrení, je tam bežným javom.

Viac o téme: BaníciBaňaPátranieZávalPreživšíZambia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu