Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Twitter si odstúpením od kódexu o dezinformáciách vybral konflikt

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP Photo/Gregory Bull, File)

BRUSEL – Twitter "si vybral konflikt" rozhodnutím odstúpiť od dobrovoľného Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, ktorý vytvára základ pre pripravovaný Akt o digitálnych službách (DSA), uviedla v pondelok eurokomisárka Věra Jourová.

"Myslíme si, že Twitter robí chybu. Vybral si tú ťažšiu cestu. Rozhodol sa ísť do konfliktu," vyhlásila eurokomisárka pred novinármi. Dodala tiež, že dodržiavanie DSA, ktorý do platnosti vstúpi 25. augusta, bude dôsledne kontrolované.

Věra Jourová
Zobraziť galériu (3)
Věra Jourová  (Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco, Pool)

Za porušenie hrozia spoločnostiam sankcie až do výšky šiestich percent z ich celosvetového obratu

Európska komisia 27. mája informovala o rozhodnutí Twitteru odstúpiť od kódexu, ktorý naďalej dodržiavajú ostatní veľkí hráči v online svete, ako Google, Microsoft či TiKTok. Kódex je dobrovoľný, do platnosti vstúpil v roku 2018. Obsahuje viac než tri desiatky prísľubov, ktoré sa jeho signatári zaväzujú dodržiavať. Zároveň pripravuje cestu pre prijatie DSA, ktorý veľkým platformám uloží právne záväzné povinnosti. Za ich porušenie hrozia spoločnostiam sankcie až do výšky šiestich percent z ich celosvetového obratu.

Elon Musk, druhý najbohatší
Zobraziť galériu (3)
Elon Musk, druhý najbohatší človek na svete, generálny riaditeľ a majiteľ spoločnosti Tesla.  (Zdroj: SITA/AP/Ludovic Marin)

Elon Musk v októbri kúpil Twitter za 44 miliárd amerických dolárov a od októbra 2022 do mája 2023 znížil počet zamestnancov o 80 percent. Mnohí z prepustených zamestnancov boli určení na kontrolu pravdivosti a škodlivosti obsahu. Eurokomisárka podľa vlastných slov nedokáže predvídať, aké závery Komisia vyvodí v prípade šírenia dezinformácií na Twitteri. Dodala však, že pozícia signatárov dohody by bola jednoduchšia, pretože by nemuseli automaticky znášať "dôkazné bremeno". "Dobrovoľný kódex a vymáhateľný akt sa navzájom ovplyvňujú," poznamenala.

Viac o téme: OdstúpenieKódexKonflikt TwitterDezinformácieVěra Jourová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu