Sobota23. september 2023, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Severná Kórea potvrdila veľké plány! Už čoskoro začne konať: Toto sa USA páčiť nebude

Severokórejský vodca Kim Čong-un
Severokórejský vodca Kim Čong-un (Zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

SOUL - Severná Kórea potvrdila, že v júni do vesmíru vypustí vojenský prieskumný satelit s tým, že potrebuje monitorovať vojenský pohyb Spojených štátov a ich partnerov v reálnom čase, uviedli v utorok tamojšie médiá s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov KĽDR. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA citovala podpredsedu ústrednej vojenskej komisie tamojšej vládnucej strany Ri Pjong-čchola, podľa ktorého bude "vojenský prieskumný satelit číslo 1" vypustený v júni. Tento satelit je spolu s "rôznymi prieskumnými prostriedkami, ktoré sa majú nanovo otestovať, nevyhnutný na sledovanie, monitorovanie... a včasné zvládnutie nebezpečných vojenských krokov USA a ich vazalských síl," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Severná Kórea už predtým informovala Japonsko, že medzi 31. májom a 11. júnom plánuje vypustiť do vesmíru satelit. ĽDR tiež Tokiu podľa juhokórejskej agentúry Jonhap oznámila, že počas uvedeného obdobia bude zriadená námorná zóna, do ktorej by nemali vstupovať plavidlá. O zámere vypustiť satelit informovala KĽDR aj Medzinárodnú námornú organizáciu (IMO).

Čo je cieľom?

Analytici tvrdia, že vojenská družica je súčasťou úsilia Severnej Kórey vybavenej jadrovými zbraňami o pokrok v technológii sledovania, ktorá zahŕňa aj bezpilotné lietadlá. Cieľom je zlepšiť schopnosť KĽDR zasiahnuť ciele v prípade konfliktu. Severná Kórea v posledných mesiacoch vykonala tiež sériu skúšok rakiet a ďalších zbraní, vrátane novej medzikontinentálnej balistickej strely na tuhé palivo.

Južná Kórea a USA pozorne sledujú KĽDR

Juhokórejské a americké tajné služby pozorne sledujú Severnú Kóreu pre aktivity súvisiace s plánovaným vypustením vojenského špionážneho satelitu. Pchjongjang ho ohlásil na jún. "Tajné služby Južnej Kórey a Spojených štátov v tesnej spolupráci pozorne sledujú súvisiace pohyby," povedal hovorca spojeného vrchného veliteľstva v Soule Han Sung-keun. "Pozorujeme a sledujeme rôzne provokácie, vrátane tvrdenia Severnej Kórey o takzvanom vypustení satelitu," dodal. Otázku o schopnostiach satelitu a prípadnom zostrelení jeho rakety Han odmietol komentovať.

Viac o téme: VesmírMonitorovanieUSASeverná KóreaKĽDRVojenský satelit
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu