Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Srbsko vyjadrilo sklamanie nad hlasovaním Rady Európy o žiadosti Kosova o členstvo

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images/olrat)

BELEHRAD - Srbsko sklamalo pondelkové hlasovanie Rady Európy (RE), v ktorom väčšina členských krajín odobrila žiadosť Kosova o členstvo v RE. TASR správu prevzala v utorok z agentúry Tanjug a spravodajského portálu Kosovo Online.

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič v pondelok povedal, že rozhodnutie RE začať proces možného členstva Kosova bolo očakávané a označil ho za hanbu pre túto organizáciu. Podľa jeho slov to uškodí vzťahom medzi Belehradom a Prištinou. V hlasovaní 33 z celkového počtu 46 členských krajín RE odobrilo prijatie žiadosti Kosova o členstvo. Sedem bolo proti, päť sa zdržalo a jedna sa na hlasovaní nezúčastnila. Dačič sa poďakoval krajinám, ktoré hlasovali proti a zvlášť Maďarsku. To nezávislosť Kosova uznalo, v pondelok však hlasovalo proti.

Hlasovania sa zdržalo Slovensko aj Ukrajina

Proti hlasovali aj Azerbajdžan, Cyprus, Gruzínsko, Moldavsko, Rumunsko a Španielsko, píše Tanjug s odvolaním sa na zdroj z prostredia srbského ministerstva zahraničných vecí. Zdržali sa Bosna a Hercegovina, Grécko, Moldavsko, Slovensko a Ukrajina. "Na druhej strane sme naozaj sklamaní postojom a postupom Grécka a Slovenska, členských krajín EÚ, ktoré boli zdržanlivé, najmä z dôvodu, že vyhlasujú, že nezávislosť Kosova neuznávajú," povedal Dačič. Srbská delegácia hlasovala proti a po hlasovaní sálu opustila. Neznamená to však, že Srbsko opustilo RE, dodal minister.

Kosovská vláda sa minulý rok rozhodla podať prihlášku do Rady Európy

Srbský prezident Vučič v utorok v reakcii na hlasovanie povedal, že jeho krajina urobí zmeny v bezpečnostnej stratégii a zahraničnej politike. Upozornil na princíp vzájomnosti a poďakoval sa krajinám, ktoré hlasovali proti. Kosovská vláda sa vlani v máji rozhodla podať prihlášku do RE. Srbskí predstavitelia s týmto rozhodnutím vyjadrili nesúhlas. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008 po občianskej vojne medzi Srbmi a etnickými Albáncami, v ktorej intervenovala Severoatlantická aliancia. Ako samostatný štát ho uznalo 117 krajín, Slovensko k nim nepatrí.

Viac o téme: SklamanieČlenstvoSrbskoKosovoRada Európy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu