Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Zelenskyj opäť požiadal o tanky: Iná alternatíva podľa neho neexistuje

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP, File)

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok opäť apeloval na západných spojencov, aby dodali Ukrajine moderné tanky. Iná alternatíva podľa neho totiž neexistuje. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj privítal pokrok v prisľúbených dodávkach zbraní pre ukrajinskú armádu od Spojených štátov a niekoľkých európskych krajín v uplynulých dňoch. "Partneri sú zásadoví vo svojom postoji - budú podporovať Ukrajinu tak, ako to bude potrebné pre naše víťazstvo," povedal v pravidelnom večernom príhovore.

Najviac v súčasnosti záleží na dodacej lehote sľúbenej vojenskej techniky

"Áno, stále budeme musieť bojovať o dodávky moderných tankov, ale každý deň dávame najavo, že neexistuje žiadna alternatíva, že rozhodnutie o tankoch musí padnúť," uviedol. Najviac v súčasnosti záleží na dodacej lehote sľúbenej vojenskej techniky. "Každé opatrenie musí byť vykonané čo najrýchlejšie - pre našu obranu," dodal.

Zelenskyj z Kyjeva žiadal spojencov, ktorý rokovali na základni v Ramsteine, aby ich pomoc jeho krajine zastavila "ruské zlo". "Povzbudzujem vás, aby ste prijali také rozhodnutia, ktoré môžu zbaviť ruské zlo akejkoľvek moci," uviedol.

Poľsko a Fínsko naznačili, že sú ochotné poskytnúť Kyjevu nemecké tanky Leopard 2, ktorých dodanie na Ukrajinu však musí schváliť Nemecko. Berlín preto čelí čoraz väčšiemu tlaku, aby dodanie tankov odobril. Nemecký minister obrany Boris Pistorius v piatok potvrdil, že rozhodnutie o dodávke tankov Ukrajine zatiaľ nepadlo. Rozhodnutie podľa neho Berlín prijme "čo najskôr".

Viac o téme: TankyUkrajinaVolodymyr Zelenskyj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu