Pondelok, 5. december 2022. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas.

EK navrhuje ďalšie sankcie EÚ voči Rusku: Nový balík zahŕňa aj cenový strop na dovoz ropy

Ursula von der LeyenováGaléria fotiek (1)
Ursula von der Leyenová
Zdroj: SITAP/AP Photo/Efrem Lukatsky

BRUSEL – Európska komisia (EK) predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Zahŕňa okrem iného právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila v stredu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. O návrhu teraz budú rokovať členské štáty EÚ, rozhodnúť musia jednomyseľne. TASR informácie prevzala od agentúr DPA, Reuters a AP.


Von der Leyenová novinárom povedala, že krajiny EÚ by mali tiež uvaliť sankcie voči predstaviteľom zodpovedným za "fingované referendá" o pričlenení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa jej slov sú Kremľom zorganizované hlasovania "nelegálnym pokusom o zabratie územia a násilnú zmenu medzinárodných hraníc". "Nesúhlasíme s fingovanými referendami a akýmkoľvek anektovaním na Ukrajine a sme rozhodnutí dosiahnuť, aby Kremeľ za túto ďalšiu eskaláciu zaplatil," povedala šéfka EK novinárom v Bruseli.

Ôsmy balík sankcií

Navrhovaný ôsmy súbor sankcií obsahuje zákaz dovozu ruských produktov, ktorý by mal Moskvu pripraviť o príjmy v odhadovanej výške sedem miliárd eur. Zahŕňa aj ďalšie zákazy vývozu kľúčových technológií používaných v armáde, ako sú výrobky pre leteckú dopravu, elektronické komponenty a špecifické chemické látky. Okrem toho položí právny základ pre zastropovanie cien ruskej ropy a zakáže občanom EÚ pôsobiť v riadiacich orgánoch ruských štátnych spoločností, priblížila von der Leyenová.

Na nových sankciách je čoraz ťažšie sa dohodnúť

Doterajšie sankcie EÚ zasiahli ruské banky, firmy a sektory vrátane častí citlivého odvetvia energetiky. Únia zmrazila aktíva a zakázala cestovať na svoje územie viac než 1200 ruským predstaviteľom. Na nových sankciách je však čoraz ťažšie sa dohodnúť, pretože spôsobujú ekonomické škody aj v samotných členských štátoch, ktoré po pandémii covidu zápasia s vysokou infláciou a prudko rastúcimi cenami elektriny a zemného plynu, uviedla AP.

Nové sankcie budú zamerané na vyše 1300 ľudí a firiem

Navrhovaný nový balíka sankcií EÚ voči Rusku postihne viac než 1300 ľuďom a firiem. Oznámil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správy agentúry AP a televízie CNN. "Tento zoznam je zameraný na kľúčových predstaviteľov s rozhodovacou právomocou, oligarchov, vysokých vojenských predstaviteľov a propagandistov zodpovedných za narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny," uviedol Borrell.

Nový sankčný zoznam bol podľa neho pripravený v reakcii na ruské "provokácie", ako označil mobilizáciu vojakov a "fingované" referendá na okupovaných územiach Ukrajiny. Reštriktívne opatrenia sa budú týkať tých, ktorí podporujú ruskú inváziu, pomáhajú jej alebo z nej profitujú, ako aj ľudí zapojených do okupácie a nelegálnej anexie ukrajinského územia. Majú k nim patriť aj vysokopostavení predstavitelia ruského ministerstva obrany – vrátane ministra Sergeja Šojgua. EÚ sa zameriava aj na šíriteľov dezinformácií o vojne na Ukrajine, doplnil Borrell. Cieľom by mohli byť aj neruské subjekty podieľajúce sa na obchádzaní sankcií.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články