Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Ruské ministerstvo financií chce zvýšiť dane z ropy a plynu: Použije ich na zníženie deficitu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Sue Ogrocki

MOSKVA - Rusko plánuje v rámci návrhu nového rozpočtu získať viac prostriedkov od producentov ropy a plynu, kým sú ceny komodít vysoké. A použije ich na zníženie deficitu. Uviedol to vo štvrtok minister financií Anton Siluanov. Informovala o tom agentúra Reuters.


Denník Kommersant v utorok (20.9.) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s diskusiami napísal, že Rusko v rokoch 2023 - 2025 zvažuje získať z daní v ropnom a plynárenskom sektore až 3 bilióny rubľov (50 miliárd USD; 50,59 miliardy eur). Siluanov na stretnutí vlády povedal, že hlavnými návrhmi v rámci nového rozpočtu sú zvýšenie cla na vývoz plynu potrubím, dane na skvapalnený zemný plyn (LNG) a zavedenie vývozného cla na hnojivá a uhlie.

Ministerstvo financií chce tiež zvýšenie zdanenia ropného priemyslu, uviedol Siluanov. Vláda očakáva, že rozpočtový deficit v budúcom roku dosiahne 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2025 klesne na 0,7 % HDP. Podľa agentúry RIA ministerstvo financií očakáva v tomto roku rozpočtový deficit na úrovni 0,9 % HDP alebo 1,3 bilióna rubľov.

Ruské ministerstvo financií chce
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Siluanov povedal tiež, že vláda sa plánuje sústrediť na pôžičky na domácom trhu, aby zaplátala dieru v rozpočte. Podľa dokumentu, ktorý videla tlačová agentúra RIA, si ministerstvo plánuje požičať 1,7 bilióna rubľov v roku 2023, 1,9 bilióna rubľov v nasledujúcom roku 2024 a 2 bilióny rubľov v roku 2025.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články