Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Rana pre ruskú armádu vo vojne na Ukrajine: Satelitné FOTO ukazujú totálne zničenú základňu na Kryme

Ruská letecká základňa na Kryme je ťažko poškodenáGaléria fotiek (4)
Ruská letecká základňa na Kryme je ťažko poškodená
Zdroj: SITA/AP

KYJEV - Satelitné snímky ukazujú rozsiahle škody a niekoľko zničených ruských bojových lietadiel na leteckej základni na Moskvou anektovanom polostrove Krym, ktorým začiatkom týždňa otriasli explózie. Ukrajina sa k zodpovednosti za explózie neprihlásila, nové satelitné snímky ale podľa spravodajského webu BBC naznačujú, že mohlo ísť o cielený útok.


Na ruskom vojenskom letisku Saky (rus. Saki) pri Novofedorivke (rus. Novofjodorovky) na západe Krymu došlo v utorok k sérii explózií, pri ktorých zomrel jeden človek. Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs ukazujú, že rozsiahle časti letiskovej plochy sú spálené. Hlavné vzletové a pristávacie dráhy základne sa zdajú byť neporušené, ale najmenej osem lietadiel bolo zrejme poškodených alebo zničených. Na snímke je vidieť niekoľko kráterov. Väčšina z nich sa nachádza v časti základne, kde boli lietadlá zaparkované pod šírym nebom.

Ruská letecká základňa na
Galéria fotiek (4)
Ruská letecká základňa na Kryme je ťažko poškodená
Zdroj: SITA/Planet Labs PBC via AP

Nie je jasné, ako a čím bola základňa poškodená

Snímky "pred" a "po" vyhotovené spoločnosťou Planet Labs, ktorá monitoruje stovky satelitných záberov nad Ukrajinou, sú prvým nezávislým potvrdením, že základňa mohla byť poškodená. Podrobnosti o rozsahu explózií boli doteraz obmedzené. Stále však nie je jasné, ako a čím bola základňa poškodená. Rusko trvá na tom, že explózie boli spôsobené výbuchom munície v sklade pre nedodržanie pravidiel požiarnej bezpečnosti.

Ruská letecká základňa na
Galéria fotiek (4)
Ruská letecká základňa na Kryme je ťažko poškodená
Zdroj: SITA/Planet Labs PBC via AP

Ukrajina sa k zodpovednosti neprihlásila a jej minister obrany Oleksij Reznikov naznačil, že na vine môžu byť neopatrní ruskí vojaci. "Myslím, že ruskí vojaci na tejto leteckej základni porušili veľmi známe pravidlo: Nefajčiť na nebezpečných miestach," povedal. Ukrajinský generálny štáb vo svojej stredajšej zvodke informoval o deviatich zničených ruských lietadlách za posledných 24 hodín. Ukrajinské vzdušné sily na svojom facebookovom učte napísali, že sa tak stalo na ruskom vojenskom letisku Saky. Rusko poprelo, že by bolo nejaké lietadlo poškodené. Nové snímky naznačujú, že to nie je pravda. 

Rezort obrany je dnes z hľadiska obranyschopnosti v lepšom stave, ako bol pred dva a pol rokom, tvrdí minister Naď (archívne video)

Rusko anektovalo Krym v roku 2014

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym v roku 2014 po referende, ktoré nebolo medzinárodne uznané. Polostrov, ktorý zostáva pod ruskou kontrolou, bol ušetrený intenzívneho bombardovania a delostreleckého ostreľovania, aké sa odohrávali v iných oblastiach východnej a južnej Ukrajiny od 24. februára, keď prezident Vladimir Putin nariadil ruským ozbrojeným silám vpadnúť na Ukrajinu.

Rana pre ruskú armádu vo vojne na Ukrajine: Satelitné FOTO ukazujú totálne zničenú základňu na Kryme

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články