Streda, 5. október 2022. Meniny má Viera, zajtra Natália.

AKTUÁLNE Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

Ukrajinská strana si prevzala prvé štyri kusy z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2.Galéria fotiek (3)
Ukrajinská strana si prevzala prvé štyri kusy z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2.
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová, Radovan Stoklasa

BRATISLAVA - Ukrajinská strana si prevzala prvé štyri kusy z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2. Tie sa Slovensko prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence, patriacej pod rezort obrany, zaviazalo dodať Ukrajine na základe kontraktu na komerčný predaj, ktorý bol uzatvorený v júni. V sobotu to potvrdilo Ministerstvo obrany (MO) SR. 


Archívne VIDEO: Profesionálni vojaci si prevzali samohybné kanónové húfnice ZUZANA 2

"Na základe uzatvorenej obchodnej zmluvy si ukrajinská strana prevzala prvé štyri kusy 155 milimetrovej samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2," potvrdil riaditeľ štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence Alexander Gurský. Podľa ministra obrany SR Jaroslava Naďa (OĽANO) sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

AKTUÁLNE Ukrajina dostala prvé
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Dialóg s ukrajinskými partnermi je podľa Naďa pravidelný, intenzívny a vedený tak, aby bola naša pomoc pre Ukrajinu čo najefektívnejšia, najadresnejšia a v konečnom dôsledku život zachraňujúca. "Pretože to je naším primárnym cieľom - prispieť k záchrane čo najväčšieho počtu životov a pomôcť našim ukrajinským priateľom zastaviť toto bezdôvodné a bezbrehé krviprelievanie," povedal Naď.

AKTUÁLNE Ukrajina dostala prvé
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Dodal, že slovenské húfnice budú pre ukrajinské ozbrojené sily prínosom, keďže delostrelecké systémy sú v rámci prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine kľúčovým prvkom bojovej podpory a sú využívané v širokom spektre operácií.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články