Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Dobré správy z trhov: Ceny ropy sú najnižšie od začiatku vojny na Ukrajine, EÚ má takmer plné zásobníky plynu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Ceny ropy zaznamenali ďalší pokles o viac než 3 %, pričom cena Brentu skĺzla k hranici 93,50 USD a cena americkej WTI pod 88 USD za barel (159 litrov). Informujeme na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.


Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 18.41 h SELČ 93,53 USD (91,87 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 3,25 USD (3,36 %). V priebehu obchodovania sa dostala až na 93,50 USD/barel, čo znamená najnižšiu cenu Brentu od 21. februára, teda tri dni pred útokom Ruska na Ukrajinu, ktorý viedol k prudkému zvýšeniu cien komodity. Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom klesla o 2,88 USD (3,18 %) na 87,78 USD/barel. To predstavuje najnižšiu cenu WTI od 3. februára.

ARCHÍVNE VIDEO EÚ neumožňuje zníženie DPH na motorové palivá, s návrhom SaS nemôžeme súhlasiť, uviedol Matovič

Vysoký rast zásob ropy a benzínu v USA

Ceny ropy ovplyvnil nečakane vysoký rast zásob ropy a benzínu v USA, ako aj rastúce obavy z recesie, čo by znamenalo zníženie dopytu po surovine. Americké ministerstvo energetiky v stredu (3. 8.) informovalo o prudkom raste zásob ropy a benzínu. Uviedlo, že ropné zásoby sa v USA v minulom týždni zvýšili o 4,5 milióna barelov. Analytici pritom počítali s ich poklesom o 600.000 barelov. Podobne sa vyvíjala situácia v oblasti zásob benzínu, pod čo sa podpísal slabší dopyt. Zatiaľ čo analytici počítali s poklesom zásob o 1,6 milióna barelov, zásoby benzínu o 200.000 barelov vzrástli.

Dobré správy z trhov:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Getty Images

Ceny ropy nepodporili ani štvrtkové informácie o výraznom zvýšení hlavnej úrokovej sadzby v Británii. Menový výbor Bank of England (BoE) zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu až o 50 bázických bodov, najprudšie od roku 1995. Krok BoE, za ktorým je úsilie o zmiernenie vysokej inflácie, však môže spomaliť ekonomickú aktivitu a oslabiť dopyt po rope.

EÚ smeruje k cieľu naplnenosti zásobníkov plynu

Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Európska únia plánuje do 1. novembra naplniť zásobníky plynu na 80 % kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) boli európske zásobníky naplnené k utorku (2. 8.) na 70,54 % kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 % kapacity. Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 %.

ARCHÍVNE VIDEO Richard Sulík o výnimkách pre Slovensko v rámci dohody EÚ o úspore plynu

Náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne

"Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k 1. septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k 1. novembru," povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research. Prispel k tomu zvýšený dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Ako uviedla poradenská spoločnosť ICIS, Európska únia doviezla v 1. polroku tohto roka 21,36 milióna ton LNG, zatiaľ čo za rovnaké obdobie minulého roka dovoz tejto komodity predstavoval 8,21 milióna ton. Prelomovým mesiacom bol jún, keď EÚ prvýkrát v histórii doviezla viac LNG zo Spojených štátov než plynu cez plynovody z Ruska.

Dobré správy z trhov:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Gettyimages.com

Náklady na naplnenie zásobníkov na požadovanú úroveň však budú vysoké. Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na odhady analytikov, náklady na doplnenie zásob by mohli presiahnuť 50 miliárd eur, čo je 10-násobne viac, než predstavuje historický priemer nákladov na naplnenie zásobníkov na zimu. Ako povedal analytik UBS pre trhy s ropou Giovanni Staunovo, "Európa je stále závislá od dvoch vecí - aká tuhá bude zima a ako sa do jari budú vyvíjať toky ruského plynu. Neistota v jednom aj druhom prípade bude napriek zvyšovaniu zásob v nasledujúcich mesiacoch s veľkou pravdepodobnosťou udržiavať ceny na vysokej úrovni."

Prejavilo sa to aj na našich pumpách

V 30. týždni 2022 v porovnaní s 29. týždňom 2022 sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,004 eura alebo o 0,22 % na 1,829 eura, 98-oktánového benzínu o 0,001 eura alebo o 0,05 % na 2,031 eura, ako aj motorovej nafty o 0,003 eura alebo o 0,16 % na 1,861 eura. Ako v piatok ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, ceny skvapalneného ropného plynu (LPG), stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG) zostali nezmenené. Zotrvali na úrovni 0,891 eura, 1,999 eura, respektíve 2,862 eura.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články