Nedeľa, 25. september 2022. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Séria testov zjavne pokračuje: Severná Kórea odpálila ďalšiu neidentifikovanú strelu

Severná Kórea odpálila ďalšiu raketuGaléria fotiek (3)
Severná Kórea odpálila ďalšiu raketu
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara

SOUL - Severná Kórea v utorok ráno odpálila do Japonského mora ďalšiu neidentifikovanú strelu. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na generálny štáb juhokórejskej armády, ktorý nešpecifikoval, o akú strelu šlo a aký mala dolet.


Japonská pobrežná stráž zasa uviedla, že KĽDR údajne odpálila smerom k Japonskému moru balistickú raketu. Stráž tiež varovala rybárske plavidlá v oblasti pred rizikom padajúcich trosiek. Agentúra AP konštatovala, že Pchjongjang zjavne pokračuje v  sérii testov svojich zbraní. Ich cieľom zrejme je vyvinúť tlak na Washington a Soul kvôli rokovaniam o denuklearizácii Kórejského polostrova, ktoré už viac dva roky stoja v mŕtvom bode.

Severná Kórea v máji označila diplomaciu Spojených štátov za "falošnú" a podľa štátnych médií odmietla myšlienku rozhovorov s Washingtonom. Vyjadrenie z Pchjongjangu prišlo len deň po tom, ako administratíva prezidenta USA Joea Bidena uviedla, že je otvorená rokovaniam o denuklearizácii.

Séria testov zjavne pokračuje:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara

Kim Čong-un prisľúbil posilnenie jadrového arzenálu

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na to vo svojom vyhlásení upozornilo, že diplomacia je pre USA len falošnou zámienkou na "zakrytie ich nepriateľských činov". Varovalo tiež amerického prezidenta Joea Bidena, že urobil "veľkú chybu", keď predstavil "zastaraný" postoj voči KĽDR.

Agentúra AP pripomenula, že severokórejský vodca Kim Čong-un po svojom diplomatickom konflikte s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom prisľúbil posilnenie svojho jadrového arzenálu a vláda KĽDR zatiaľ odmieta ponuky Bidenovej administratívy na obnovenie dialógu bez predbežných podmienok s tým, že Washington musí najskôr opustiť svoju "nepriateľskú politiku", čo je termín, ktorý Sever používa najmä na označenie sankcií a vojenských cvičení USA a Južnej Kórey.

Séria testov zjavne pokračuje:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara

Po ukončení mesiac trvajúceho prímeria KĽDR od septembra posilňuje kapacity testovania svojich zbrojných systémov a zároveň Soulu adresuje mierové ponuky, ktoré sú v podstate nátlakom vyvíjaným na USA.

Podľa Soulu odpálila Severná Kórea podmorskú balistickú strelu

Severná Kórea v utorok pravdepodobne odpálila podmorskú balistickú strelu (SLBM). Informoval o tom juhokórejský vojenský zdroj s tým, že v prospech tejto verzie hovorí množstvo faktov, vrátane toho, že v oblasti KĽDR, odkiaľ bola strela vypálená, sa nachádza veľká vojenská lodenica. Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády deklaroval, že Severná Kórea v utorok ráno z oblasti mesta Sinpcho ležiaceho v provincii Južný Hamgjong odpálila smerom k Japonskému moru balistickú raketu.

Na družicových snímkach zariadenia v Sinpcho boli predtým zobrazené i ponorky. Analytici sa aj na základe týchto zistení domnievajú, že mohlo ísť o strelu odpálenú z ponorky. Pripúšťajú tiež, že strela mohla byť odpálená i z ponornej platformy, nie z ponorky. "Juhokórejské a americké spravodajské služby podrobne analyzujú ďalšie podrobnosti," dodal nemenovaný zdroj pre agentúru AP.

Agentúra Jonhap s odvolaním sa predstaviteľa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie informovala, že Kórejská republika a KĽDR absolvovali v utorok ráno pravidelný telefonát prostredníctvom kontaktnej linky, Pchjongjang v ňom však svoj zámer týkajúci sa odpálenia rakety vopred neoznámil.

Japonské úrady hovoria o dvoch balistických raketách

Japonský premiér Fumio Kišida novinárov v Tokiu v utorok informoval, že podľa domnienky japonských úradov KĹDR odpálila dve balistické rakety. Vo svojom vyhlásení označil za "veľmi nešťastné, že Severná Kórea od minulého mesiaca pokračuje v odpaľovaní rakiet." Japonský predstaviteľ tiež uviedol, že žiadna loď ani lietadlo v oblasti neboli poškodené.

SLBM je balistická strela odpaľovaná z ponorky, ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou. Raketonosné jadrové ponorky majú veľký strategický význam, pretože môžu zostať skryté pred družicami protivníka a odpáliť svoj náklad v relatívnom bezpečí hlbín oceánu. To ich robí nezraniteľnými pri prvom údere smerovanom proti nukleárnemu arzenálu danej krajiny. Môžu tiež vykonať odvetný úder, ak by boli všetky pozemné jadrové sily zničené.

Pchjongjang v septembri vykonal novú sériu raketových testov: 15. septembra odpálila armáda KĽDR smerom k Japonskému moru dve balistické rakety, ktoré dopadli vo výlučnej ekonomickej zóny Japonska. O dva týždne – 28. septembra – juhokórejský generálny štáb oznámil vypustenie rakety krátkeho doletu KĽDR rovnakým smerom.

Výzva na rozhovory

K najnovšiemu kroku Pchjongjangu došlo v čase, keď v utorok Soul navštívila riaditeľka americkej národnej rozviedky Avril Hainesová, ktorá sa zišla na trojstrannej schôdzke so svojimi juhokórejskými a japonskými partnermi pre záležitosti Severnej Kórey. Toto trojstranné stretnutie nasledovalo aj po tom, ako americký vyslanec obnovil svoju výzvu na rozhovory s KĽDR.

Sung Kim, osobitný zástupca Spojených štátov pre Severnú Kóreu, totiž v rozhovore so svojím juhokórejským partnerom vo Washingtone ubezpečoval, že, ako doslova uviedol, "nemáme voči KĽDR nepriateľské úmysly a dúfame, že sa s nimi stretneme bez podmienok". Dodal však, že spojenci majú "zodpovednosť za implementáciu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN", čím narážal na sankcie uvalené na KĽDR, o ktorých zrušenie sa Pchjongjang snaží.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články