Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Český premiér Babiš ŠOKUJE v novom VIDEU: Povolebná dohoda s prezidentom, TOTO mu sľúbil Zeman

Český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej BabišGaléria fotiek (3)
Český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

PRAHA - Český premiér Andrej Babiš vo svojej nedeľnej videorelácii s názvom Čau, lidi uviedol, že prezident Miloš Zeman mu na minulotýždňovom stretnutí prisľúbil dva pokusy na zostavenie novej vlády. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.


Babiš však povedal, že túto šancu nevyužije, a to z toho dôvodu, aby mohla do Vianoc vzniknúť nová vláda zložená z opozičných koalícií SPOLU a PirSTAN. "Bohužiaľ, tak si presadili pravidlá. Ja som pôvodne chcel čakať na pána prezidenta, ale skrátka, ja som už bol rozhodnutý dávno," poznamenal v súvislosti so svojím plánom neprijať poverenie na zostavenie vlády.

Andrej Babiš
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

"Pán prezident samozrejme má, alebo mal na to iný názor. Keď som s ním hovoril naposledy (minulú) nedeľu, tak mi povedal 'Andrej, ja ti dám dva pokusy'. Ale išiel do nemocnice a ja som to nechcel veľmi riešiť," priblížil Babiš.

Český premiér Babiš ŠOKUJE
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Novinky.cz píšu, že podľa ústavy ČR má prezident na vymenovanie premiéra dva pokusy. Ak ani v jednom prípade vymenovaný predseda vlády nedokáže získať pre svoj kabinet dôveru poslancov, tretí pokus má predseda Poslaneckej snemovne. V piatok šéf hnutia ANO Babiš pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1 povedal, že prípadné poverenie od prezidenta Zemana na rokovanie o zostavení nového kabinetu by neprijal. "Odovzdáme to novej koalícii a my budeme v opozícii," uviedol.

Pritom ešte v utorok Babiš hovoril, že mu Zeman na nedeľnej schôdzke v Lánoch zopakoval, že keď nastane chvíľa, osloví ho s poverením na zostavenie vlády ako predsedu najsilnejšej strany. Babišovo hnutie má síce najväčší poslanecký klub, ale vo voľbách skončilo až na druhom mieste a zrejme nemá šancu na zostavenie vlády, ktorá by mohla získať dôveru v Snemovni, konštatujú Novinky.cz.

Naopak, koalícia SPOLU a PirSTAN má v Snemovni pohodlnú väčšinu 108 hlasov. V súčasnosti nie je jasné, či je prezident Zeman, ktorý je už týždeň hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe, v stave, aby mohol niekoho poveriť rokovaniami o vytvorení vlády. 

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: YouTube/ANO Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články