Piatok, 3. december 2021. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Dedinka v Nemecku ukrýva vzácny poklad: Našli Jantárovú komnatu?

Údajný nález vyvolal široký záujem médií a verejnosti.
Údajný nález vyvolal široký záujem médií a verejnosti.
Zdroj: ČTK
25.02.2008 00:00

DEUTSCHNEUDORF - Viac ako šesť desaťročí sa o nej nič nevedelo. Ruská Jantárová komnata sa stratila v posledných chaotických týždňoch 2. svetovej vojny, keď ju nemeckí vojaci zobrali z Východného Pruska. Hľadač pokladov Christian Hanisch však teraz tvrdí, že ju našiel v nemeckej dedinke pri českých hraniciach.


Hanischovi sa pomocou detektora kovu podarilo objaviť asi 20 metrov pod zemou červený štvorec obsahujúci kov, zrejme zlato alebo striebro. Koordinácie k miestu objavil v notebooku svojho otca, bývalého rádiového operátora Luftwaffe počas vojny. „Môj otec a ďalší vojaci hovorili o zlate, ktoré sa prinieslo do tejto oblasti, a nemám dôvod spochybňovať to,“ uviedol Hanisch.

Miesto v Deutschkatherinbergu chce dôkladne preskúmať tento týždeň a dokázať, že legendárnu komnatu naozaj objavil. Ruská strana je však k správam o náleze tohto umeleckého diela skeptická. "Neverím, že existuje," uviedol šéf ruskej kultúrnej agentúry Michail Švidkoj. Aj keby bola, bola by v zlom stave. "Jantár by sa na otvorenom svetle zmenil na prach," dodal Švidkoj.

Dedinka v Nemecku ukrýva

Čo je Jantárová komnata?

Dokončili ju v roku 1711, keď ju pruský kráľ Fridrich Wilhelm venoval ruskému cárovi Petrovi Veľkému. Z Kataríninho paláca pri Petrohrade ju však cez vojnu Nemci previezli do dnešného Kaliningradu a na jar 1945 ju počas ústupu vzali so sebou a ukryli na neznáme miesto. Aj keď sa niektoré jej časti našli, celá komnata sa dodnes považovala za navždy stratenú.

Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: Nový Časfoto čtk, anc

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články