Štvrtok, 23. september 2021. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

India popiera, že na KORONAVÍRUS zomreli milióny jej obyvateľov

Indickí policajti kráčajú v prilbách v tvare nového typu koronavírusu počas akcie zameranej na prevenciu jeho šírenia.
Indickí policajti kráčajú v prilbách v tvare nového typu koronavírusu počas akcie zameranej na prevenciu jeho šírenia.
Zdroj: TASR/AP
22.07.2021 16:40

NAÍ DILLÍ - Indická vláda odmietla vo štvrtok tvrdenia zverejnené v nedávnych štúdiách, podľa ktorých v krajine v dôsledku ochorenia COVID-19 zomreli milióny ľudí. Oficiálny počet obetí pandémie koronavírusu v Indii je 419.000, informuje agentúra AFP.


Vláda vo vyhlásení však uviedla, že niekoľko indických štátov v súčasnosti "uvádza do súladu" svoje údaje v súvislosti s vyvrcholením počtu prípadov v apríli a máji.

Americké Centrum pre globálny vývoj (CGD) v utorok zverejnilo štúdiu, podľa ktorej počet obetí koronavírusu v Indii môže byť až desaťkrát vyšší než oficiálny počet úmrtí uvádzaný indickou vládou. To by znamenalo, že India by mala najviac úmrtí v súvislosti s pandémiou koronavírusu na svete. V súčasnosti je s počtom obetí 419.000 za Spojenými štátmi (610.000 úmrtí) a Brazíliou (545.000 úmrtí).

Štúdia je najnovším spochybnením oficiálnej bilancie Indie. Ak je uvedený odhad správny, išlo by pravdepodobne o najhoršiu tragédiu, aká postihla obyvateľstvo subkontinentu od roku 1947, keď sa India stala nezávislým štátom.

Vedci sa zaoberali najmä "nadmernou úmrtnosťou", počtom ďalších úmrtí v porovnaní s bežným obdobím a mierou úmrtnosti v iných krajinách. Indická vláda však vo štvrtok uviedla, že ide o "trúfalý predpoklad, podľa ktorého je pravdepodobnosť úmrtia ktorejkoľvek infikovanej osoby rovnaká v rôznych krajinách".

Štúdie podľa indickej vlády ignorujú faktory ako rasa, etnická príslušnosť, genómové faktory či predchádzajúce úrovne vystavenia iným chorobám a s nimi súvisiaca vyvinutá imunita.

Vo vyhlásení vlády sa však uvádza, že indické ministerstvo zdravotníctva len "kompiluje a zverejňuje údaje, ktoré jej pošlú vlády jednotlivých štátov", pripomína AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články