Nedeľa, 19. september 2021. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

VIDEO Zeman označil tornádo na Morave za tragédiu: Český národ sa dokáže vždy zomknúť

Tornádo sa prehnalo južnou časťou Moravy
Tornádo sa prehnalo južnou časťou Moravy
Zdroj: Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.
26.06.2021 19:46

PRAHA - Nádej, že český národ sa dokáže vždy zomknúť a solidarizovať, keď sa ocitne v situácii, keď je to potrebné, vyjadril tamojší prezident Miloš Zeman v sobotňajšom mimoriadnom prejave venovanom situácii na juhu Moravy, kde tornádo zničilo niekoľko obcí a usmrtilo päť ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.


Príhovor k národu, ktorý bol vopred nahraný na zámku Lány, v letnom sídle českého prezidenta západne od Prahy, odvysielala v sobotu večer spravodajská televízia CNN Prima News. "Česká republika zažila živelnú pohromu, ktorá síce trvala len niekoľko minút, ale bolo postihnutých sedem obcí, na južnej Morave je päť mŕtvych a asi 200 zranených," povedal Zeman. To, čo sa stalo, je podľa jeho slov katastrofou, ale tiež príležitosťou vyjadriť solidaritu. Vďaka solidarite občanov ČR sa podľa neho zasiahnuté obce vrátia k normálu.

"Chcel by som v prvom rade vyjadriť svoju hlbokú sústrasť pozostalým po obetiach... a popriať skoré uzdravenie všetkým zraneným," uviedol český prezident. Poďakoval sa zároveň hasičom, vojakom i policajtom, ktorých vláda okamžite vyslala na južnú Moravu. Pripomenul, že vyslal príslušníkov Hradnej stráže, aby pomohli s odstraňovaním katastrofálnych následkov po vyčíňaní tornáda, ktoré sa vo štvrtok podvečer prehnalo obcami medzi mestami Břeclav a Hodonín. Dodal, že s Hradnou strážou išla i jeho dcéra, aby rozdala dary z nadačného fondu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Vladimír Miček, Jakub Popelka YouTube/OVTV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články