Streda, 8. december 2021. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

VIDEO Šokujúci objav neďaleko cirkevnej školy: Našli ďalšie neoznačené hroby stoviek detí!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA / AP
24.06.2021 22:16

OTTAWA - V Kanade, blízko bývalej katolíckej internátnej školy pre pôvodných obyvateľov, boli pomocou radaru objavené „stovky hrobov“ bez označenia. Objav v provincii Saskatchewan v stredu večer miestneho času oznámila Federácia nezávislých pôvodných národov a je to podľa nej doteraz najväčší nález podobného pohrebiska.


Desivý nález na pozemku cirkevnej školy: VIDEO Našli pozostatky viac ako 200 detí! Prešli si peklom

Na dnešné ráno federácia avizovala tlačovú konferenciu, na ktorej oznámi „desivý a šokujúci objav stoviek neoznačených hrobov na mieste bývalej internátnej školy v Marievale“, napísala agentúra Reuters.

Nález prichádza necelý mesiac po objavení pozostatkov 214 detí blízko internátnej školy v meste Kamloops. Škola v Britskej Kolumbii fungovala do roku 1978 a bola súčasťou systému, ktorý oddeľoval deti kanadských indiánov a ďalších menšín od ich rodičov.

Škola v Kamloops.
VIDEO Šokujúci objav neďaleko
Zdroj: SITA/Andrew Snucins / The Canadian Press via AP

Pred šiestimi rokmi správa kanadských úradov označila tento systém, ktorý fungoval do 90-tych rokov 20. storočia, za „kultúrnu genocídu“. Týmto násilným vzdelávacím systémom prešlo celkovo asi 150 000 detí. Boli často podvyživené a fyzicky a sexuálne zneužívané, píše AP. Vyše 4 000 ich zomrelo.

Kanadská federálna vláda sa za existenciu týchto škôl ospravedlnila v roku 2008. Katolícka cirkev, ktorá mala väčšinu z takmer 140 internátnych škôl v Kanade v správe, sa za ich existenciu neospravedlnila. Predstaviteľov kanadských pôvodných obyvateľov a preživších neuspokojilo ani júnové vyjadrenie pápeža Františka, ktorý dal najavo ľútosť nad májovým nálezom detských pozostatkov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/ CBC News: The National/CTV News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články