Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo novú éru, uviedol Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool
21.06.2021 20:06

ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok uviedol, že jeho prvé stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom otvorilo "novú éru" konštruktívnych väzieb. Informuje o tom agentúra AFP.


Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli minulý týždeň v rámci summitu NATO v čase, keď vzťahy medzi Tureckom a USA neboli na dobrej úrovni. Washington uvalil na Ankaru sankcie za nákup ruského systému protiraketovej obrany a otvorene hovoril o zhoršení situácie v oblasti ľudských práv za vlády Erdogana.

Turecký prezident však po zasadaní kabinetu povedal, že mal s Bidenom konštruktívnu diskusiu, pričom sa dohodli, že komunikačné linky ponechajú otvorené, píše AFP. "Veríme, že sme otvorili dvere novej ére, ktorá je založená na pozitívnych a konštruktívnych väzbách s USA," uviedol Erdogan. "Sme odhodlaní vyťažiť čo najviac výhod pre krajinu z pozitívneho tónu našich rozhovorov s Bidenom, posilniť naše komunikačné kanály s USA," dodal.

"Jedinou požiadavkou Turecka je, aby bola plne rešpektovaná jeho ekonomická a politická suverenita a aby malo podporu v boji proti teroristickým organizáciám," podotkol Erdogan. Ankaru hnevá podpora USA pre kurdské milície v Sýrii, ktoré Erdogan považuje za odnož militantov bojujúcich proti tureckému štátu.

Biden o svojom stretnutí s Erdoganom hovoril len málo, píše AFP. Jeho poradca v oblasti národnej bezpečnosti Jake Sullivan však uviedol, že mal s tureckým prezidentom "podrobnú diskusiu" o úlohe Turecka v zabezpečovaní letiska v afganskom hlavnom meste Kábul po tom, čo sa USA v septembri úplne stiahnu z Afganistanu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články