Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Štúdia potvrdila obavy: Nutnosť druhej dávky očkovania vakcínou, ktorá sa používa aj u nás

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Attila Balazs/MTI via AP
07.05.2021 21:00

JERUZALEM - Izrael poskytuje dôležité údaje o účinnosti vakcíny Biontech. Štúdia s týmito číslami teraz ukazuje, že je dôležité dostať obe dávky vakcíny. Pretože iba druhá injekcia zaručí, že infekciu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostanete.


Nová štúdia z Izraela zdôrazňuje potrebu dvojnásobného očkovania proti koronavírusu prípravkom Biontech. Celonárodná štúdia miestneho ministerstva zdravotníctva a výrobcu Pfizer potvrdila, že vakcína mala ochranný účinok 58 percent proti infekcii, 76 percent pred hospitalizáciou a 77 percent proti smrti a to medzi 7. a 14. dňom po podaní prvej dávky.

VIDEO Pfizer zrejme dostanú aj ľudia nad 50 rokov, minister zdravotníctva nevylúčil, že vakcínu si budeme môcť vybrať

Krajina patrí k najzaočkovanejším na svete: KORONAVÍRUS sa šíri ďalej! Môže za to táto vakcína?

Sedem dní po podaní druhej dávky odporúčanej výrobcom sa riziko infekcie koronavírusom, hospitalizácie alebo úmrtia zníži o viac ako 95 percent.

Autori štúdie publikovanej v časopise The Lancet zdôraznili, že o trvaní účinnosti prvej dávky sa vie len málo. Prijatie iba jednej injekcie by mohlo znamenať kratšie obdobie ochrany, najmä v oblastiach s novými variantmi koronavírusu. Všeobecne stále existujú nejasnosti týkajúce sa trvania imunity po druhom očkovaní.

Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech
Zdroj: SITA/AP Photo/John Locher, File

Modelová krajina

Výskum je založený na údajoch zhromaždených v Izraeli od 24. januára do 3. apríla 2021. 24. januára dostalo prvé očkovanie asi 2,6 milióna ľudí a druhé očkovanie 1,2 milióna ľudí. K 3. aprílu bolo asi 4,8 milióna ľudí očkovaných dvakrát a 5,3 milióna bolo očkovaných jednorazovo. V Izraeli žije asi 9,3 milióna ľudí.

Izrael začal vakcínu podávať 19. decembra. Kampaň bola veľmi úspešná a rýchla. V dohode medzi izraelskou vládou a spoločnosťou Pfizer sa stanovilo, že údaje o očkovaní sa majú predkladať ako súčasť zásielok vakcín. Táto krajina je teda „modelovou krajinou“ pre analýzu údajov o očkovaní.


Galéria

Ilustračné foto Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články