Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

KORONAVÍRUS Ďalší problém: Do Európskej únie dodajú o polovicu menej týchto vakcín!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
17.05.2021 22:07

WASHINGTON - Americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) dodá tento týždeň do krajín Európskej únie o polovicu menej vakcín proti koronavírusu, ako bolo pôvodne plánované. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa EÚ oboznámeného s priebehom rokovaní medzi EÚ a J&J.


Máte strach z trombózy po očkovaní? Prezradíme vám, ako ju včas rozoznáte

Firma Johnson & Johnson mala začať dodávať svoje vakcíny do krajín EÚ od 1. apríla, pre problémy s výrobou však dodávky spustila až od polovice apríla. Krátko nato boli opäť prerušené pre obavy týkajúce sa možnej súvislosti medzi vakcínami J&J a veľmi zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín.

VIDEO Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy pre prvoočkovaných

Dodávky sa obnovili zhruba po týždni po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) vydala stanovisko o bezpečnosti tejto vakcíny s tým, že jej prínosy prevažujú nad jeho možnými rizikami. Vznik krvných zrazenín by však mal byť podľa stanoviska uvedený medzi "veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny".

Na základe platnej zmluvy by spoločnosť J&J mala v druhom kvartáli dodať krajinám eurobloku celkovo 55 miliónov dávok svojej jednodávkovej vakcíny. Do 17. mája však spoločnosť do EÚ dodala len 2,6 milióna dávok, vyplýva z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Nateraz nie je jasné, koľko dávok vakcíny plánuje americká spoločnosť do EÚ doručiť budúci týždeň, píše Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj. Hovorca Európskej komisie (EK) informoval, že zníženie dodávky vakcín je len dočasné, a chýbajúce dávky výrobca doplní neskôr. Nespresnil však, o aké množstvo dávok ide, dopĺňa Reuters.

Vakcína od Johnson &
Zdroj: SITA/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP

Spoločnosť J&J na žiadosť Reuters o reakciu bezprostredne nereagovala. Agentúrny zdroj tiež dodal, že firma nateraz neposkytla Únii svoj časový plán dodania vakcín do konca júna. Firma J&J už čelila viacerým výrobným problémom v Spojených štátoch. Nemenovaný zdroj Reuters informoval, že dávky pre európsky trh sú vyrábané v USA aj v holandskom meste Leiden.


Galéria

Ilustračné foto Vakcína od Johnson & Vakcína od Johnson &

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: MZ SR, Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články