Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Výborná správa: Posilňujúca dávka tejto vakcíny zvyšuje protilátky proti mutáciám KORONAVÍRUSU

Posilňujúca dávka vakcíny zvýšila protilátky proti všetkým variantom koronavírusu testovaným v tomto výskume.
Posilňujúca dávka vakcíny zvýšila protilátky proti všetkým variantom koronavírusu testovaným v tomto výskume.
Zdroj: TASR/AP Photo/Carlos Giusti
07.05.2021 04:50

WASHINGTON - Americká spoločnosť Moderna v stredu oznámila, že údaje z počiatočných skúšok na ľuďoch ukazujú, že tretia dávka jej súčasnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo dávka experimentálnej novej vakcíny zvyšujú imunitu proti variantom koronavírusu, ktoré prvýkrát zistili v Brazílii a Juhoafrickej republike (JAR).


Dostali ste prvú dávku vakcíny od Pfizeru? Zistenie vedcov, o ktorom by ste určite mali vedieť

Informovala o tom v noci na štvrtok tlačová agentúra Reuters. Táto posilňujúca dávka, podaná dobrovoľníkom predtým zaočkovaným dvojdávkovou vakcínou od Moderny, tiež zvyšuje protilátky proti pôvodnému ochoreniu covid (pôvodnému koronavírusu), uviedla spoločnosť v oznámení.

VIDEO Starší a chorľavejší ľudia sa očkovania proti covidu-19 nemusia báť, naopak, potrebujú ho najviac 

Prvotné údaje pochádzajú z testovania 40 osôb, ktorí dostali dávku existujúcej vakcíny od Moderny a verziu vakcíny vyvinutú na ochranu pred juhoafrickým variantom koronavírusu, označenú ako mRNA-1273.351. Moderna tiež skúma dávku, ktorá kombinuje novú aj existujúcu vakcínu.

Výsledky ukazujú, že posilňujúca dávka každej z verzií vakcíny zvýšila protilátky proti všetkým variantom koronavírusu testovaným v tomto výskume. Nová verzia mRNA-1273.351 však mala proti juhoafrickému variantu koronavírusu silnejší účinok, než pôvodná vakcína.

Posilňujúce dávky by mali priniesť ochranu

"Tieto nové údaje sú pre nás povzbudzujúce. Zvyšujú našu istotu, že naša stratégia posilňujúcich dávok by mala priniesť ochranu," uviedol v oznámení výkonný šéf Moderny Stéphane Bancel v súvislosti s účinkami vakcín proti novším variantmi koronavírusu.

Posilňujúce dávky boli dobrovoľníkmi dobre tolerované a ich vedľajšie účinky boli podobné tým, ktoré sa vyskytli u dobrovoľníkov v predchádzajúcich výskumoch pri podaní druhej dávky od Moderny, uviedla spoločnosť.

Výborná správa: Posilňujúca dávka
Zdroj: TASR/Hendrik Schmidt/dpa-Zentralbild

Predpokladá sa, že nové varianty koronavírusu prvýkrát zistené v JAR a Brazílii sú odolnejšie voči existujúcim vakcínam. Moderna očakáva, že čoskoro bude môcť poskytnúť viac údajov o ďalšej prípadnej posilňujúcej dávke, ktorá je zmesou existujúcej vakcíny od Moderny a novo vyvinutej látky, píše Reuters.


Galéria

Posilňujúca dávka vakcíny zvýšila

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: MZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články