Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Kanada vyjadrila hlboké znepokojenie nad zatýkaním na protestoch v Rusku

Protest v Rusku
Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
24.01.2021 06:31

OTTAWA - Kanadské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu na Twitteri vyjadrilo "hlboké znepokojenie" v súvislosti so zatýkaním počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, pričom Ottawa Moskvu vyzvala, aby zadržaných demonštrantov "okamžite prepustila". Informovala o tom agentúra AFP.


"Vyzývame ruské úrady, aby rešpektovali ľudské práva a okamžite prepustili tých, ktorí boli zadržaní," uviedlo ministerstvo. Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach ruských miest a zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí. Podľa správ aktivistov z organizácie OVD-Info bolo zadržaných viac ako 3200 účastníkov protestov. Najviac ich bolo zadržaných v Moskve (približne 1300), kde došlo k zrážkam medzi políciou a protestujúcimi, a v druhom najväčšom meste Petrohrad (takmer 500).

Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Znepokojenie nad zásahmi ruskej polície voči účastníkom demonštrácii medzičasom vyjadrili aj EÚ a USA. "Prebiehajúce udalosti v Rusku sledujem s obavami. Odsudzujem rozsiahle zatýkanie, neprimerané použitie sily, vypnutie internetového a telefonického spojenia," napísal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na Twitteri. Hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price uviedol, že "Spojené štáty ostro odsudzujú použitie tvrdých metód voči demonštrantom a novinárom, ku ktorým došlo počas tohto víkendu po celom Rusku".

V podobnom duchu sa na Twitteri vyjadril aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. "Právo na pokojné zhromažďovanie, sloboda prejavu a právo na vyjadrenie politického názoru by v demokratických krajinách mali byť rešpektované," napísal Korčok.


Galéria

Protest v Rusku Protest v Rusku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články