Piatok, 23. apríl 2021. Meniny má Vojtech, zajtra Juraj.

KORONAVÍRUS V Amsterdame protestovali proti reštrikciám tisíce ľudí

Koronavírus v Holandsku
Koronavírus v Holandsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong
17.01.2021 16:58

AMSTERDAM - Niekoľko tisíc ľudí sa zišlo v nedeľu v Amsterdame na nepovolenom proteste proti pandemickým opatreniam. Informovala o tom agentúra Reuters.


Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška a nedodržiavali medzi sebou bezpečné rozstupy, sa zišli v centre mesta na námestí pred budovami holandského národného múzea Rijksmuseum a múzea Vincenta van Gogha, kde okrem iných skandovali aj heslá vyzývajúce na odboj. Poriadková polícia demonštrantov po výzvach, aby námestie opustili, rozohnala za pomoci vodného dela. Niektorí z nich na policajtov hádzali delobuchy, píše agentúra Reuters.

Holandsko v utorok predĺžilo do 9. februára platné epidemiologické opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového druhu koronavírusu. Dôvodom je stále rastúci počet nakazených osôb a obavy z nového variantu vírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v južnom Anglicku.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V Holandsku platí od polovice decembra dosiaľ najprísnejší lockdown. V krajine sú zatvorené školy aj obchody ponúkajúce iné než základné tovary. V Holandsku predtým platili jedny z najmenej prísnych epidemiologických opatrení v Európe. Krajinu však silne zasiahla druhá a tretia vlna nákazy a reštrikcie sprísnila.

Okrem pandémie čelí Holandsko aj politickej kríze po tom, ako tamojšia vláda podala v piatok demisiu po škandále okolo prídavkov na deti. Kabinet premiéra Marka Rutteho tým prevzal politickú zodpovednosť za to, že úrady mylne označili 20.000 rodičov za podvodníkov pri poberaní tohto príspevku, v dôsledku čoho sa niektoré rodiny dostali do finančnej núdze.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články