°C

Štvrtok, 21. január 2021. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Japonsko slávi obrovský úspech: Kapsula so vzácnymi vzorkami z asteroidu pristála na Zemi

Japonská kapsula so vzácnymi vzorkami z asteroidu pristála na Zemi
Japonská kapsula so vzácnymi vzorkami z asteroidu pristála na Zemi
Zdroj: SITA/JAXA via AP, File
05.12.2020 21:49

TOKIO - Japonská vesmírna agentúra JAXA v sobotu večer oznámila, že malá kapsula vypustená japonskou sondou Hajabusa 2 smerom k Zemi už pristála v odľahlej oblasti južnej Austrálie tak, ako bolo plánované, a priviezla dlho očakávané vzorky z asteroidu Ryugu. Tie môžu vysvetliť pôvod života na Zemi a prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.


Japonská sonda Hajabusa 2 úspešne vypustila malú kapsulu v sobotu a poslala ju smerom na Zem, aby doviezla vzácne vzorky - podľa očakávania to nebude viac než 0,1 gramu materiálu. Kapsula so vzorkami vnikla do atmosféry Zeme v nedeľu krátko pred 02.30 h japonského času (v sobotu pred 18.30 h SEČ) a vytvorila ohnivú guľu podobnú kométe. "Šesť rokov a konečne sa vrátila na Zem," povedal predstaviteľ, ktorý komentoval naživo vysielaný príchod kapsuly. Zábery zachytávali kolegov z JAXA, ako sa radujú a vzrušene mávajú päsťami vo vzduchu.

Kapsula sa oddelila od sondy Hajabusa 2 v sobotu, keď bola táto sonda vo veľkosti chladničky vzdialená od Zeme 220.000 kilometrov. Hajabusu vypustili do vesmíru pred šiestimi rokmi, v roku 2014. Malá kapsula s priemerom 40 centimetrov pristála za pomoci padáku v juhoaustrálskej púšti, kde ju budú v oblasti asi 100 štvorcových kilometrov hľadať pátracie posádky a vyzdvihnú ju odtiaľ. V hľadaní im pomôžu svetelné znamenia, vysielané kapsulou.

Vzorky boli odobraté z asteroidu Ryugu približne 300 miliónov kilometrov od Zeme, počas dvoch rozhodujúcich fáz misie sondy Hajabusa minulý rok. Sonda zobrala prach z povrchu asteroidu aj prapôvodný, nedotknutý materiál spod jeho povrchu. Materiál získaný z asteroidu zostal podľa presvedčenia odborníkov nezmenený od čias, keď vznikal vesmír.

Väčšie nebeské telesá ako napríklad Zem prešli radikálnymi zmenami a menilo sa ich zloženie materiálu na povrchu aj pod ním. Ale "pokiaľ ide o menšie planéty alebo menšie asteroidy, tieto látky sa neroztavili, a preto sa tam podľa nášho presvedčenia stále nachádzajú materiály spred 4,6 miliardy rokov," povedal novinárom pred príchodom kapsuly šéf misie Makoto Jošikawa.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články