°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Moslimovia nie sú vo Francúzsku prenasledovaní, uviedla rada pre moslimskú vieru

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena, File
26.10.2020 16:42

PARÍŽ - Moslimovia "nie sú vo Francúzsku prenasledovaní", vyhlásila v pondelok Francúzska rada pre moslimskú vieru. Reagovala tak na situáciu, keď sa medzi moslimskými krajinami a Parížom vyostruje spor okolo radikálneho islamu a slobody prejavu, uviedla tlačová agentúra AFP.


"Francúzsko je veľká krajina, moslimskí občania nie sú prenasledovaní, slobodne si stavajú mešity a slobodne praktizujú svoju vieru," uviedla rada, ktorá vystupuje ako oficiálny sprostredkovateľ medzi štátom a moslimskými veriacimi vo Francúzsku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa totiž minulý týždeň zaviazal, že bude bojovať proti islamským radikálom. Vyjadril sa tak po tom, ako bol 16. októbra brutálne zavraždený stredoškolský učiteľ dejepisu, ktorý predtým v rámci triednej diskusie o slobode vyjadrovania ukázal študentom karikatúry moslimského proroka Mohameda.

Macronov prísľub o boji proti moslimským radikálom však počas víkendu vyvolal protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom. V Sýrii ľudia pálili Macronove fotografie, v líbyjskom hlavnom meste Tripolis podpaľovali francúzske vlajky, v supermarketoch v Katare a Kuvajte zasa vyhlásili bojkot francúzskym výrobkom a podobné výzvy sa objavili aj v Jordánsku i ďalších štátoch.

Geoffroy Roux de Bézieux, prezident francúzskej zamestnávateľskej federácie MEDEF, označil v pondelok takýto bojkot za "nerozumný". Priznal však, že je zlou správou pre francúzskych výrobcov, ktorí sú už aj tak ťažko zasiahnutí dôsledkami pandémie vyvolanej koronavírusom. Zároveň vyhlásil, že takémuto vydieraniu nemožno podľahnúť, lebo ide o hodnoty, na ktorých stojí Francúzska republika. "Je čas, aby princípy boli viac ako obchod," zdôraznil. Francúzska ministerka kultúry Roselyne Bachelotová v pondelok vo vysielaní televízie BFM trvala na tom, že "sa nevedie boj proti francúzskym moslimom, bojuje sa len proti islamizmu a terorizmu".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články