°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

V správe Európskej komisie o právnom štáte sa píše aj o vyšetrovaní smrti Chovanca

Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca.
Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca.
Zdroj: Reprofoto - Youtube/7sur7
01.10.2020 13:10

BRUSEL - Meno Jozefa Chovanca, ktorý zomrel koncom februára 2018 po konfrontácii s políciou na letisku v Charleroi, sa ocitlo belgickej časti stredajšej správy Európskej komisie (EK) o právnom štáte, ktorá v tejto súvislosti analyzuje situáciu vo všetkých členských krajinách EÚ.


Komisia skonštatovala, že úroveň nezávislosti súdnictva je v Belgicku nadpriemerná v porovnaní s celoeurópskym priemerom, pričom úsilie o ďalšie upevňovanie nezávislosti súdov tam stále pokračuje. Vnímaná nezávislosť súdov a sudcov v radoch bežnej populácie je na úrovni 63 percent, pričom v podnikovej sfére považuje belgickú justíciu za spravodlivú alebo veľmi dobrú 59 percent respondentov.

Exekutíva EÚ upozornila na to, že súčasné platné zákony posilňujú vyšetrovacie právomoci belgickej Najvyššej súdnej rady. Komisia za jeden z príkladov, v ktorom Najvyššia súdna rada zohráva aktívnu vyšetrovaciu úlohu spomenula aj prípad slovenského občana Jozefa Chovanca. Konkrétne uviedla skutočnosť, že táto súdna inštitúcia začala 3. septembra 2020 špeciálne vyšetrovanie prebiehajúceho súdneho vyšetrovania v súvislosti s okolnosťami smrti Chovanca, ku ktorej došlo po policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018.

Belgická legislatíva totiž stanovuje, že Najvyššia súdna rada môže získať akékoľvek dokumenty a informácie od iných súdnych orgánov, ktoré považuje za potrebné na plnenie svojich úloh, medzi ktoré patrí aj vykonávanie súdnych auditov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články