°C

Streda, 30. september 2020. Meniny má Jarolím, zajtra Arnold.

VIDEO unikátneho úkazu na Jadrane: To, čo vedci nakrútili pomocou dronu, ich úplne ohromilo

Zdroj: Youtube/Blue World Institute of Marine Research and Conservation
13.09.2020 22:15

ZADAR - Po tom, čo 17. augusta vedci z Chorvátskeho prírodovedného múzea a Inštitútu Modrý svet vyfotografovali pri dedinke Starigrad Paklenica dospelú veľrybu, sa to isté podarilo minulý víkend opäť, tentoraz vo Velebitskom kanáli. Pohľad na majestátnu rybu je naozaj úchvatný.


V auguste sa v chorvátskych médiách objavili správy o tom, že vo Velebitskom kanáli sú veľryby. Vedci sa pred pár dňami chceli presvedčiť, či tam ešte stále sú, a tak poslali do vzduchu veľký dron, aby danú oblasť natočil zhora. Boli úspešní. V sobotu 5. septembra sa im podarilo spozorovať obrovskú veľrybu z čeľade vráskavec myšok na kraji Novskej úžiny v Jadranskom mori, ktorá spája Novigradské more s Velebitským kanálom. 

VIDEO unikátneho úkazu na
Zdroj: Youtube/Blue World Institute of Marine Research and Conservation

Neskutočné VIDEO z Jadranu: Keby tam boli turisti, ostali by v nemom úžase!

Výskumníci ju sledovali asi dve hodiny, chceli totiž zanalyzovať jej presnú veľkosť, zdravotný stav a chceli odobrať aj vzorku DNA. Vráskavec počas tejto doby plával k mostu Maslenica a potom sa vrátil späť do kanála. Následne sa vybral smerom na Vinjerac. Keďže však každý jeho ponor trval viac ako polhodinu, vedci od ďalšieho pozorovania upustili. Prezeraním fotografií, ktoré vyhotovili, sa im však podarilo zistiť, že nejde o tú istú veľrybu, ktorá bola spozorovaná v polovici augusta. "Už na prvý pohľad som si všimol, že plutvy predtým nafotenej a tejto veľryby sú odlišné. Tá z augusta mala na plutve viditeľný zárez," uviedol výskumný pracovník Jure Miočič-Stošič s tým, že iba polhodinu po tom, ako nakrútili veľrybu, dostali telefonát od občanov, ktorí nahlásili výskyt ďalšej. 

VIDEO unikátneho úkazu na
Zdroj: Youtube/Blue World Institute of Marine Research and Conservation

Na severe Jadranu žijú podľa Inštitútu Modrý svet najmenej dve veľryby. Na druhý deň, 6. septembra, vedci opäť vyplávali na more a narazili na tú istú veľrybu. Viackrát plávala pozdĺž ich lode, takže bola veľmi dobre vidieť. Na tele mala veľké množstvo parazitických kôrovcov. Vráskavec myšok je v Stredomorí ohrozeným živočíšnym druhom. Ich počet v tejto oblasti sa zmenšuje, hlavnú hrozbu pre ne predstavujú kolízie s veľkými plavidlami nelegálne plávajúce rybárske siete, ktorým sa hovorí aj "múr smrti".


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
VIDEO: Youtube/Blue World Institute of Marine Research and Conservation

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články