°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Macron varoval Irán pred zasahovaním v Libanone

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena, File
13.08.2020 06:30

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu varoval Irán, aby nezasahoval do politiky Libanonu zmietaného politickou krízou, ktorú prehĺbil minulotýždňový mohutný výbuch v hlavnom meste Bejrút.


Macron počas telefonátu s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním zdôraznil "nevyhnutnú potrebu, aby všetky príslušné mocnosti... zabránili vonkajšiemu zasahovaniu a podporili vznik vlády, ktorá dokáže zvládnuť krízu," uviedol Elyzejský palác, ktorý citovala agentúra AFP. V súvislosti s výbuchom v prístave v bejrútskej metropole zo 4. augusta a pod silným tlakom nespokojnej verejnosti podala libanonská vláda pod vedením premiéra Hassána Dijába v pondelok demisiu.

Irán má v Libanone obrovský vplyv prostredníctvom moslimského šiitského hnutia Hizballáh, ktoré bolo výrazne zastúpené v odstupujúcej vláde, a vytvorilo alianciu s frakciou prezidenta Michela Aúna, priblížila AFP.

Spätným vyšetrovaním sa zistilo, že obrovskú explóziu, ktorá zničila aj iné mestské časti Bejrútu, spôsobila nebezpečná chemikália uskladnená v prístave. Výbuch si vyžiadal 171 mŕtvych a približne 6000 zranených.

Macron, ktorý ako vôbec prvý svetový líder Bejrút po explózii navštívil, prevzal vedúcu úlohu pri koordinácii medzinárodnej pomoci Libanonu. Na virtuálnej konferencii medzinárodní darcovia prisľúbili v nedeľu takmer 300 miliónov eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články