°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

KORONAVÍRUS Pandémia COVID-19 spôsobila zhoršenie starostlivosti o iných pacientov, tvrdí WHO

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Di Nolfi/Keystone
01.06.2020 16:00

ŽENEVA - Pandémia nového koronavírusu spôsobila, že zdravotná starostlivosť poskytovaná pacientom s inými ochoreniami než s COVID-19 sa na celom svete značne zhoršila. Vyplýva to z májového prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý sa uskutočnil v 155 krajinách, píše spravodajská stanica ORF.


"Krajiny musia nájsť inovatívne riešenia, aby aj počas boja proti (ochoreniu) COVID-19 zachovali dôležité zdravotné služby aj pre choroby, ktoré nie sú infekčné," povedal v pondelok šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Prieskum ukázal, že až 31 percent krajín sveta muselo obmedziť alebo celkom prerušiť poskytovanie starostlivosti pacientom s akútnymi problémami krvného obehu. Obmedzenia starostlivosti o pacientov s rakovinou uviedlo 42 percent krajín, zníženie kvality starostlivosti o pacientov s cukrovkou nastalo v 49 percentách štátov sveta.

Viac ako polovica krajín nedokázala zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Rehabilitácie boli dočasne prerušené v 63 percentách krajín. Pandémia COVID-19 a s ňou spojené obmedzenia zasiahli aj preventívne programy, ako napríklad kontroly na diagnostiku rakoviny prsníka. K zníženiu kvality v zdravotníctve došlo vo zvýšenej miere v krajinách s nízkymi príjmami.

Vo väčšine prípadov boli termíny vyšetrení pacientov rušené preto, že personál nemocníc bol povolaný ošetrovať ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Ďalším dôvodom bolo aj to, že ľudia sa na vyšetrenie nemohli dostaviť v dôsledku obmedzení pohybu. Na neinfekčné choroby zomrie podľa odhadov WHO každoročne 41 miliónov ľudí, čo je 71 percent všetkých úmrtí na celom svete.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články