°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

Ďalšie protesty za spravodlivosť pre Georgea Floyda: FOTO Ľudia vyšli do ulíc Londýna a Berlína

Protestujúci v Londýne
Protestujúci v Londýne
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham
31.05.2020 17:15

LONDÝN - Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Londýne a v Berlíne ako prejav solidarity s demonštráciami v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda policajtom v meste Minneapolis. Informovala o tom agentúra Reuters.


Protestujúci v britskej metropole si pokľakli na Trafalgarskom námestí a kričali heslá ako napríklad "Žiadna spravodlivosť, žiaden mier". Dav viac než tisíc ľudí pochodoval od spomínaného námestia popri britskom parlamente smerom k americkej ambasáde.

Protestujúci v Londýne
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

Približne 1500 ľudí sa zhromaždilo na protestnej akcii pred veľvyslanectvom Spojených štátov v nemeckom hlavnom meste Berlín, uviedol tamojší policajný hovorca. Protestujúci mávali transparentmi s nápismi "Spravodlivosť pre Georgea Floyda", "Prestaňte nás zabíjať" či "Kto je ďalší". V Berlíne sa konal aj spomienkový pochod proti rasistickému policajnému násiliu v USA. K Brandenburskej bráne smerovalo podľa údajov polície zhruba 200 ľudí. Oba protestné pochody prebehli pokojne.

Protestujúci v Nemecku
Zdroj: SITA/Bernd Von Jutrczenka/dpa via AP

Neozbrojený Afroameričan George Floyd zomrel v pondelok v dôsledku brutálneho policajného zásahu. Demonštrácie proti policajnej brutalite sa v priebehu týždňa rozšírili do mnohých ďalších amerických miest. Mnohé z nich sa skončili násilnými stretmi s poriadkovou políciou, blokádou dopravy či podpaľačstvom. Polícia musela v niektorých mestách na obnovenie verejného poriadku zasiahnuť voči demonštrantom slzotvorným plynom. Počas nepokojov jej príslušníci zadržali dovedna už 1669 osôb.

Protestujúci v Nemecku
Zdroj: SITA/Bernd Von Jutrczenka/dpa via AP


Galéria

Protestujúci v Londýne Protestujúci v Londýne Protestujúci v Nemecku Protestujúci v Nemecku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články