°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Luxembursko so svetovým prvenstvom: Ako prvá krajina spúšťa verejnú dopravu zdarma

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Unsplash/Polina Sushko
28.02.2020 16:51

LUXEMBURG - Luxembursko v sobotu spustí bezplatnú verejnú dopravu. Stane sa tak prvou krajinou na svete, kde bude preprava v autobusoch, vlakoch a električkách bezplatná, informuje stanica RTL.


Luxemburský minister dopravy Francois Bausch na tlačovej konferencii vyhlásil, že z tejto iniciatívy nebudú profitovať iba obyvatelia veľkovojvodstva. Bausch dúfa, že z bezplatnej verejnej dopravy bude mať osoh aj 214.000 ľudí, ktorí denne dochádzajú do Luxemburska za prácou.

Tamojšie úrady spolupracujú so železničnými spoločnosťami vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku na tom, aby sa zo všetkých predaných lístkov strhávala čiastka za prepravu na území Luxemburska. S bezplatnou verejnou dopravou experimentovalo už množstvo európskych miest. Prvým bola estónska metropola Tallinn, ktorá zaviedla verejnú dopravu zdarma v roku 2013.

Tento krok viedol k desaťpercentnému zvýšeniu počtu pasažierov. Luxembursko je však prvou krajinou, ktorá zavedie bezplatnú verejnú dopravu celoplošne. Zatiaľ čo cestujúci vo vozňoch prvej triedy budú musieť aj naďalej za lístok zaplatiť — rovnako ako sa bude musieť platiť aj za mesačné alebo ročné lístky —, verejná doprava zdarma sa bude vzťahovať na vozne druhej triedy a celú autobusovú i električkovú sieť, dopĺňa magazín Delano.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články