Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Sanders vyzval Rusko, aby nezasahovalo do prezidentských volieb

Kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders.
Kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders.
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, File
22.02.2020 06:05

WASHINGTON - Senátor Bernie Sanders požiadal v piatok Rusko, aby nezasahovalo do amerických volieb. Demokratický uchádzač o prezidentskú nomináciu tak urobil v čase, keď sa objavili správy, že Moskva sa mu pokúša pomôcť v predvolebnej kampani.


Podľa denníka Washington Post americkí predstavitelia upovedomili o týchto ruských snahách Sandersa aj prezidenta Donalda Trumpa. Zatiaľ však nie je jasné, o akú formu pomoci Sandersovi ide, uviedla agentúra AFP. "Môj odkaz (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi je jasný: nepleťte sa do amerických volieb a ako prezident zaistím, aby sa tak nedialo," uviedol Sanders vo vyhlásení s tým, že mu je jedno, koho chce Putin za prezidenta.

Americký prezident Trump odmietol v piatok medializované varovania predstaviteľov amerických tajných služieb, podľa ktorých Rusko zasahuje v jeho prospech do kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami. Trump uviedol, že ide o "výmysel" zo strany demokratov.

Americké tajné služby už v súvislosti s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA z roku 2016 uviedli, že sa Rusko vtedy pokúšalo zasahovať do predvolebnej kampane, a to v prospech Trumpa a v neprospech jeho demokratickej súperky Hillary Clintonovej. Dialo sa tak prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach alebo hekerských operácií. Samotný Trump však tieto obvinenia dlhodobo odmieta ako pokus o podkopanie dôveryhodnosti svojho volebného víťazstva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články