°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách: Voličov výrazne rozdeľuje brexit

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
12.12.2019 08:10

LONDÝN - Takmer 46 miliónov ľudí je oprávnených hlasovať vo štvrtkových voľbách do 650-člennej Dolnej snemovne britského parlamentu. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 h (8.00 h SEČ) do 22.00 h miestneho času (23.00 h SEČ).


Voliť môžu občania, ktorí v deň volieb dosiahnu vek 18 rokov. Výsledky by mali byť známe 13. decembra. Spojené kráľovstvo je rozdelené na 650 volebných obvodov. Jednotliví kandidáti zastupujú politické strany alebo kandidujú ako nezávislí. V Anglicku sa nachádza 533 volebných obvodov, v Škótsku 59, vo Walese 40 a v Severnom Írsku 18. Na základe volebného systému relatívnej väčšiny získa v každom obvode kreslo v Dolnej snemovni kandidát s najväčším počtom hlasov.

Premiér Johnson sa podľa agentúry AP snaží vo voľbách získať väčšinu kresiel v britskom parlamente, aby tak mohol presadiť dohodu o brexite. Na tej sa Johnson s EÚ dohodol tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady. Britský parlament však dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn sľúbil, že ak sa stane premiérom, vyrokuje s EÚ svoju vlastnú dohodu o brexite. Následne chce usporiadať ďalšie referendum, na základe ktorého by Británia mohla zostať čiastočne pripojená k EÚ. Ďalšou z možností je aj úplné zrušenie brexitu.

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Konzervatívec Johnson, ktorý podporuje odchod Británie z Európskej únie, sa v poslednej predvolebnej televíznej debate minulý piatok pokúsil vykresliť Corbyna ako človeka bez pevného postoja k brexitu, ktorý by uvrhol Spojené kráľovstvo do ešte väčšej neistoty.

Corbyn zas divákom pripomenul výdavkové škrty konzervatívnej vlády a tvrdil, že Johnson sa usiloval o dosiahnutie obchodnej dohody so Spojenými štátmi, ktorá by mohla poškodiť záujmy Británie.

Liberálni demokrati chcú, aby Británia zotrvala v EÚ

Liberálni demokrati podporujú zotrvanie Británie v EÚ a žiadajú opakované referendum o brexite. Škótska národná strana sa zas usiluje o zorganizovanie druhého referenda o nezávislosti Škótska. V ľudovom hlasovaní v roku 2014 odmietlo osamostatnenie Škótska 55 percent voličov.

V posledných britských parlamentných voľbách v júni 2017 získali konzervatívci 318 kresiel a labouristi 262. Konzervatívna strana vtedajšej premiérky Theresy Mayovej prišla v týchto voľbách o absolútnu väčšinu v parlamente. To viedlo k patovej situácii a konzervatívcom sa nepodarilo uskutočniť odchod Británie z EÚ. Občania Spojeného kráľovstva brexit odhlasovali v referende v júni 2016.

Hlavnou témou britských volieb je brexit, tvrdí politológ

Iba niekoľko minulých volieb v Spojenom kráľovstve bolo tak dôležitých, ako sú tie štvrtkové. Nech sa ich víťazom stane ktokoľvek, spoločnosť ostane výrazne názorovo rozdelená, čo môže pretrvať aj desaťročia. Uviedol to politológ a profesor z Východoanglickej univerzity Hussein Kassim. 

Analytik označil voľby za "jednoznačne brexitové". Súčasné názorové rozdelenie britskej spoločnosti je podľa neho výnimočné. "Vyzerá to tak, že táto otázka bude ešte dlho predstavovať základ politickej identity voličov," dodal.

"Názory politických strán na riešenie tohto problému sa výrazne rozchádzajú. Výsledky volieb rozhodnú, za akých podmienok, kedy a či vôbec Británia opustí Európsku úniu. Toto rozhodnutie bude mať potom nielen obrovské následky na vzájomné vzťahy (strán), ale aj na budúcnosť Británie ako zväzku národov," povedal Kassim. 

Briti hlasujú v predčasných
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Premiér Boris Johnson sa vyjadril, že ak zvíťazí jeho Konzervatívna strana, vyvedie krajinu z Únie do 31. januára 2020. Labouristi chcú naopak vyhlásiť druhé referendum s cieľom odvrátiť vystúpenie Británie z EÚ alebo aspoň dosiahnuť jej odchod za iných podmienok.

Ďalším výrazným znakom volieb je podľa Kassima "zjavná polarizovanosť" medzi dvoma hlavnými stranami, teda konzervatívcami a labouristami. "Obe ponúkajú veľmi odlišné vízie pre britskú ekonomiku a spoločnosť. Konzervatívci stratili mnoho svojich stredovo orientovaných kandidátov a teraz sa nachádzajú výrazne na pravej strane politického spektra. Naopak, volebný program labouristov je tým ľavico-najradikálnejším od začiatku 80. rokov," zhodnotil Kassim súčasnú politickú situáciu.

Johnson aj Corbyn už odvolili

Premiér Johnson a Corbyn odovzdali vo štvrtok svojho hlas vo volebných miestnostiach v Londýne. Johnson prišiel do volebnej miestnosti v londýnskej štvrti Westminster aj so svojím psom. Premiér pri tom porušil tradíciu tým, že neodvolil vo svojom vlastnom volebnom obvode.

Boris Johnson
Briti hlasujú v predčasných
Zdroj: SITA/AP Photo/Alberto Pezzali

Ku Corbynovi sa pred inou volebnou miestnosťou pokúsila priblížiť demonštrantka v kostýme seriálovej postavičky Elmo z detského televízneho seriálu Sezamová ulica (Sesame Street), informoval na svojej webovej stránke denník The Guardian. Corbynova ochranka ju však zastavila. V Glasgowe odvolili líderka strany Liberálnych demokratov Jo Swinsonová i škótska premiérka a líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová.

Jeremy Corbyn
Briti hlasujú v predčasných
Zdroj: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Predvolebné prieskumy

Konzervatívci viedli predvolebné prieskumy prakticky počas celej kampane. Podľa posledného prieskumu zverejneného televíziou BBC by konzervatívci získali 45 percent hlasov, čo by im zaistilo viac ako 326 kresiel potrebných na zostavenie väčšinovej vlády.

Druhí v prieskume skončili labouristi s 33 percentami, za nimi liberálni demokrati s 12 percentami. Prieskum uskutočnila agentúra Opinium Research v dňoch 10. a 11. decembra na vzorke 3005 respondentov.

"Ak sa stúpenci labouristov a liberálnych demokratov rozhodnú dať svoj hlas kandidátovi z tej strany, ktorá má väčšiu šancu poraziť kandidáta konzervatívcov v obvode, v ktorom majú konzervatívci menej ako desaťpercentný náskok, žiadna strana nezíska absolútnu väčšinu. Momentálne nastavenie volebného systému v Británii môže priniesť neočakávané a prekvapivé výsledky," upozornil Kassim 

Predchádzajúce parlamentné voľby v Británii sa konali v júni 2017 a zvíťazili v nich konzervatívci. Zaujímavosťou je, že štvrtkové voľby sú prvé od roku 1923, ktoré sa uskutočnia v decembri.


Galéria

Boris Johnson Jeremy Corbyn Boris Johnson Jeremy Corbyn

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články