°C

Sobota, 16. január 2021. Meniny má Kristína, zajtra Nataša.

Slováci sa podieľali na vražde Taliana: Súd sa s nimi nemaznal, čaká ich pobyt za mrežami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.12.2019 14:35

GRAZ - Súd v rakúskom Grazi uložil v piatok večer tresty vo výške 17 a 18 rokov odňatia slobody dvom mužom zo Slovenska, obžalovaným z podielu na vražde Taliana. O zatiaľ neprávoplatnom rozsudku informovala tlačová agentúra APA.


Odsúdení Slováci boli údajne spolu s ďalšími dvoma páchateľmi účastníkmi vražedného sprisahania, obaja však trvali na svojej nevine. Telo obete sa našlo v roku 2001 pri obci Sinabelkirchen v rakúskej spolkovej krajine Štajersko a nachádzali sa na ňom bodné i strelné rany. Počiatočné vyšetrovanie bolo bezvýsledné a prokuratúra ho znovu otvorila až po tom, ako v roku 2015 získala výpovede dvoch svedkov. Prokurátor Daniel Weinberger prípad opísal ako "chladnokrvnú vraždu na objednávku z chamtivosti".

Neskoršie zavraždený Talian sa podľa obžaloby zoznámil ešte v roku 1999 s istou Slovenkou, do ktorej sa zamiloval. Žena jeho city neopätovala a finančne ho využívala, pričom ho tiež prehovorila, aby uzavrel životné poistenie v prospech jej dcéry. Vtedajší šéf na súde vypovedal, že svojmu zamestnancovi radil, aby "ihneď odcestoval domov" a dal mu dokonca peniaze na cestu. Talian však neodišiel a "spečatil svoj osud", keď pohrozil spomínanej žene podaním trestného oznámenia pre podvod.

Podľa názoru prokurátora vymyslel jeden z obžalovaných vo veku 56 rokov plán, na základe ktorého obeť vylákali do Viedne. Tam ho vyzdvihli dvaja muži, vrátane druhého obžalovaného vo veku 55 rokov, odviezli ho do Štajerska a zabili bodaním a výstrelmi odzadu. Súvisiace vyšetrovanie na Slovensku podľa APA prebiehalo "skôr ťahavo", a to len po žiadostiach z rakúskej strany. Spomínaná žena, považovaná za hlavnú organizátorku zločinu, vlastní v súčasnosti na Slovensku kliniku plastickej chirurgie. Na túto Slovenku, ako aj na údajného štvrtého spolupáchateľa bol už pred dvoma rokmi vydaný európsky zatykač, o ktorom "sa zatiaľ nerozhodlo", uzatvára agentúra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články