°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

VIDEO Počet obetí protestov v Bolívii od piatku vzrástol: Zahynuli ďalší štyria ľudia

Päť ľudí zahynulo a ďalších 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa
Päť ľudí zahynulo a ďalších 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa
Zdroj: SITA/AP Photo/Dico Solis
17.11.2019 07:15

LA PAZ - Ďalší štyria ľudia zahynuli počas protestov v Bolívii, čím sa počet obetí od piatku zvýšil na deväť a počet zranených na 122. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na údaje zverejnené Medziamerickou komisiou pre ľudské práva (IACHR).


Nové obete boli hlásené po tom ako päť ľudí zahynulo a 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami v piatok počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa pri meste Cochabamba v strede Bolívie. Títo demonštranti podľahli zraneniam, ktoré utrpeli počas streľby poriadkových síl, ktoré proti nim použili ostrú muníciu.

Pokojná demonštrácia stúpencov bývalého bolívijského prezidenta Moralesa, ktorý v nedeľu (10. novembra) odstúpil, prerástla do potýčok s poriadkovými silami, keď sa demonštranti pokúšali prejsť cez kontrolné stanovište bolívijskej armády pri meste Cochabamba, kde Moralesovi odporcovia a stúpenci spolu bojujú už niekoľko týždňov.

Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku. Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov. Násilné protesty, ktoré po voľbách nasledovali, si doteraz podľa IACHR vyžiadali 23 mŕtvych a 715 zranených.

Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa v utorok vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ VOA News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články