°C

Pondelok, 23. november 2020. Meniny má Klement, zajtra Emília.

Ľudia sa zabarikádovali v kostole: Na protest držali hladovku až deväť dní

Miništranti a farníci zabarikádovali  jeden z vchodov do kostola
Miništranti a farníci zabarikádovali jeden z vchodov do kostola
Zdroj: TASR/AP Photo/Alfredo Zuniga
23.11.2019 11:10

MANAGUA - Skupina deviatich žien a troch aktivistov, ktorí deväť dní držali protestnú hladovku zamknutí v kostole v meste Masaya na juhozápade Nikaraguy, bola v piatok eveakuovaná nikaragujským Červeným krížom a prevezená do nemocnice v stabilizovanom stave. Informovala o tom agentúra Reuters.


Skupina protestovala proti väzneniu svojich potomkov, ktorí sa do väzenia údajne dostali za účasť na protestoch proti vláde prezidenta Daniela Ortegu. Ako uviedli miestni lekári, niektoré z evakuovaných osôb sú dehydrované v dôsledku hladovky a dve osoby sú na pozorovaní pre chronický zdravotný stav. Kňaz, ktorý sa k protestu matiek pridal, napísal na sociálnych sieťach, že po tom, ako začali s protestom, polícia v kostole odstavila elektrinu aj vodu a miestnym obyvateľom zabránila, aby im poskytli akúkoľvek pomoc.

V pondelok nikaragujská polícia zadržala 16 protivládnych protestujúcich, ktorých obvinila z plánovania teroristického útoku. Ich rodinní príslušníci však uviedli, že boli zadržaní po tom, ako protestujúcim matkám do kostola priniesli vodu.

Násilné opozičné protesty sa v Nikarague začali v apríli minulého roka, keď sa prezident Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Ortega proti demonštrantom tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo najmenej 328 ľudí a zranenia utrpelo viac než 2000 osôb. Zatknutých boli stovky ľudí a približne 88.000 ich podľa Medziamerická komisia pre ľudské práva (IACHR) ušlo do exilu. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články