Krvavá operácia Turecka v Sýrii: Marine Le Penová žiada pozastavenie jeho členstva v NATO | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Krvavá operácia Turecka v Sýrii: Marine Le Penová žiada pozastavenie jeho členstva v NATO

Marine Le Penová
Marine Le Penová
Zdroj: SITA/AP/Valentina Petrova
20.10.2019 18:00

PARÍŽ - Šéfka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová navrhuje pozastaviť členstvo Turecka v NATO. Svojou vojenskou operáciou na severe Sýrie Turecko podľa Le Penovej "porušilo kritériá pre členstvo v NATO. Chce mu dať zablokovať aj platby v rámci programu pomoci kandidátom na vstup do EÚ.


Le Penová pripomenula, že "objem týchto platieb za obdobie od roku 2021 do roku 2027 by mal byť šesť miliárd eur". Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli vyhlásil, že udalosti posledných dní v Sýrii sú vážnou chybou Západu a NATO. Zdôraznil, že Turecko sa ako člen NATO "rozhodlo zaútočiť na toho, ktorý bol regionálnym partnerom medzinárodnej koalície v boji proti Daeš".

Podľa Macrona nastal čas položiť si otázku o fungovaní NATO. Le Penová sa v súvislosti s tureckou operáciou do Sýrie vyslovila aj za stiahnutie francúzskych vojakov, ktorí podľa jej názoru po odsune svojich amerických kolegov nemôžu plniť svoju misiu."Absolútne a rozhodne" sa vyslovila aj proti návratu francúzskych džihádistov zadržiavaných v Sýrii v internačných táboroch spravovaných kurdskými ozbrojencami, ktoré sú však ohrozené tureckou inváziou.

Turecká ofenzíva v Sýrii
Zdroj: TASR/Lefteris Pitarakis
Francúzske vedenie ich pritom repatriovať chce. Sudca David De Pas, ktorý v parížskej prokuratúre zodpovedá za agendu boja proti teroristom, koncom týždňa v rozhovore pre agentúru AFP uviedol, že  Francúzsko by malo repatriovať francúzskych džihádistov zo Sýrie. Vysvetlil, že ak by sa vedenie krajiny rozhodlo ich neprijať, bezpečnosť vo Francúzsku by bola ohrozená. Le Penová však v súvislosti s repatriáciou pripomenula, že "francúzske tajné služby nie sú schopné rozpoznať teroristu ani vo svojich vlastných radoch, takže podľa všetkého nemajú kapacitu ustrážiť 200 či 300 džihádistov." Narážala na nedávny útok na parížskej prefektúre, kde počítačový expert Mickaël Harpon, ktorý pracoval pre políciu, nožom dobodal štyroch svojich kolegov - troch policajtov a jednu policajtku. Po útoku vyšlo najavo, že Harpon pred asi desiatimi rokmi konvertoval na islam a čoraz viac si osvojoval radikálne názory. Bol v kontakte so salafistami, teda prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu.

 


Galéria

Marine Le Penová Turecká ofenzíva v Sýrii Marine Le Penová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/RTL

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články