USA pohrozili Turecku tvrdými sankciami: Chcú ich odradiť od ďalších útočných akcií | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

USA pohrozili Turecku tvrdými sankciami: Chcú ich odradiť od ďalších útočných akcií

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
11.10.2019 22:00

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump podpíše nariadenie, ktoré umožní prípadné zavedenie "veľmi významných nových sankčných opatrení" voči Turecku. Majú ho odradiť od ďalších útočných vojenských akcií v Sýrii. Oznámil to v piatok minister financií USA Steven Mnuchin.


Podľa agentúr DPA a AFP Mnuchin zdôraznil, že USA zatiaľ nezavádzajú voči Turecku sankcie. "Dúfame, že ich nebudeme musieť použiť... Ak to bude potrebné, môžeme odstaviť turecké hospodárstvo," poznamenal. V tejto súvislosti varoval Turecko, aby nepostupovalo príliš hlboko dovnútra Sýrie.  

"Finančné inštitúcie upozorňujeme, že by mali byť opatrné a že by mohli existovať sankcie... Prezident ich v prípade potreby použije," odkázal Mnuchin z Bieleho domu.

Vojenská ofenzíva Turecka v severovýchodnej Sýrii môže mať zničujúce humanitárne dôsledky a môže viesť k ďalšej destabilizácii regiónu, varovala medzitým ľudskoprávna organizácia Amnesty International a vyzvala Turecko, aby dodržiavalo medzinárodné právo.

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát (IS), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články